Zamknij

Ponad 42 mln zł dla przedsiębiorców na nowe miejsca pracy i innowacje

Olga Papiernik
19.12.2017 17:00
Ponad 42 mln zł dla przedsiębiorców na nowe miejsca pracy i innowacje
fot. John Salvino on Unsplash

Dzięki unijnemu dofinansowaniu przedsiębiorcy zrealizują w województwie zachodniopomorskim 10 innowacyjnych projektów biznesowych i stworzą prawie 350 miejsc pracy. Na inwestycje warte ponad 155 mln zł otrzymają 42,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zgodnie z założeniem konkursu o dofinansowanie w ramach RPO na "Tworzenie nowych miejsc pracy na obszarze Specjalnej Strefy Wyłączenia" mogły się ubiegać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Celem było ożywienie gospodarcze obszaru SSW, zwiększenie zatrudnienia oraz podniesienie konkurencyjności firm.

Na realizację 10 projektów, wartych ponad 155 mln zł, Zarząd Województwa w ramach RPO przeznaczył 42,5 mln zł. To pozwoli na powstanie prawie 350 miejsc pracy.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski, najwięcej, bo aż 100 osób, zamierza zatrudnić firma Kentaur Production z Łobza, która uruchomi nowoczesny zakład produkcji odzieży roboczej. Na inwestycję wartą 10,2 mln zł otrzyma 4,6 mln zł dofinansowania.

Firma Anak Food ze Śmigla w Karlinie zamierza zainwestować prawie 69 mln zł na budowę ubojni drobiu, w której zastosowane zostaną innowacyjne technologie zapewniające najwyższe standardy dobrostanu zwierząt. Przedsiębiorstwo otrzyma prawie 10 mln zł dotacji. Zamierza stworzyć 84 nowe miejsca pracy.

Natomiast 38 osób ma znaleźć pracę w Lipianach, w wyposażonej w innowacyjny sprzęt fabryce przyczep przedsiębiorstwa Pro-Trailer. Firma na inwestycję wartą 16,7 mln zł otrzyma 7,5 mln zł dofinansowania.

Aż 26,9 mln zł (w tym 6,2 mln zł dotacji) chce zainwestować w Babinku Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe "Babinek". Planuje budowę fabryki chipsów tradycyjnych i zatrudnienie 31 osób.

Przedsiębiorstwo Esjot z Wałcza dostanie z RPO 2,1 mln zł na uruchomienie produkcji elementów konstrukcji stalowych o podwyższonych parametrach jakościowych powłoki malarskiej i zabezpieczenia antykorozyjnego (21 dodatkowych miejsc pracy).

Dotacje otrzymają też: Malms z Choszczna, BML z Piecnika na inwestycję w Wałczu, Tartak Krzynka na zakład w Pełczycach, DR Plast z Mierzyna na zakład w Suchaniu oraz Eco Light LED ze Słupska na halę produkcyjną w Bobrowiczkach.

W SSW są obecnie 74 gminy województwa, głównie z jego środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej części, w których zdiagnozowano problemy demograficzne i infrastrukturalne, niski potencjał gospodarczy oraz ubóstwo. Eurofundusze pomogą w budowie zakładów produkcyjnych, wdrażaniu innowacyjnych linii technologicznych oraz wprowadzeniu na rynek nowych towarów w przemyśle odzieżowym, rolno-spożywczym, drzewnym, metalowym i mięsnym.

To był drugi nabór wniosków i rozstrzygnięty konkursy na "Tworzenie nowych miejsc pracy na obszarze Specjalnej Strefy Wyłączenia". Po pierwszym podpisano 11 umów, których efektem ma być zatrudnienie ok. 300 osób. Wartość unijnego dofinansowania opiewała na kwotę prawie 40 mln zł. Pierwszymi beneficjentami tych funduszy były w 2016 roku firma meblarsko-drzewna PHU Grześkowiak z Wolsztyna, która swoją inwestycję ulokowała w Szczecinku, oraz spółka Winnica Turnau z Baniewic.

PAP/Inga Domurat/OP