Zamknij

Protest w Poczcie Polskiej. Listonosze mogą założyć żółte kamizelki

Piotr Drabik
30.04.2019 12:33
Poczta Polska strajk 2019. Listonosze mają protestować w żółtych kamizelkach
fot. Jan GRACZYNSKI/East News (ilustracyjne)

Związkowcy rozpoczęli we wtorek kolejną turę negocjacji z Polską Pocztą w sprawie podwyżek. W przypadku braku porozumienia od poniedziałku listonosze będą pracować w żółtych kamizelkach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pracownicy Poczty Polskiej zapowiadają akcję protestacyjną, jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty do władz państwowego giganta.

Mamy jeden prosty postulat. Podwyżka o 500 złotych brutto - powiedział w rozmowie z Radiem ZET Bogumił Nowicki, przewodniczący Solidarności w Poczcie Polskiej.

Dodał, że podwyżki dotyczą 78 tys. pracowników firmy.

Zobacz także

Ile zarabiają pracownicy Poczty Polskiej?

We wtorek rozpoczęły się kolejne rozmowy pomiędzy związkowcami a zarządem Poczty Polskiej. W przypadku braku porozumienia po majówce listonosze i inni zatrudnieni w firmie mają pracować w żółtych kamizelkach. 

To ma być pierwszy krok ogólnokrajowej akcji protestacyjnej. Kolejną ma być pikieta przed siedzibą Zarządu Poczty Polskiej SA.

Grypa gołębi pocztowych. Listonosze na zwolnieniach lekarskich w całej Polsce

Szef pocztowej "Solidarności" jest przekonany, że firma ma pieniądze na podwyżki.

- Rezerwy są. Nasz związek jest głęboko przekonany o tym. Przeprowadziliśmy analizy. Ogólnie rzecz biorąc firma zarabia na poziomie 6 mld zł rocznie - powiedział Nowicki. 

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", minimalna pensja w Poczcie Polskiej wynosi 2,5 tys. zł brutto

Poczta Polska mówi o ciągłych podwyżkach

Z koli Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej podała, że "wzrost wynagrodzeń pracowników jest w strategii Poczty Polskiej od roku 2016 jednym z priorytetowych zagadnień".

- Pensje pocztowców są podnoszone konsekwentnie od trzech lat. Pierwsze systemowe podwyżki rozpoczęły się w 2016 roku. W ostatnich 3 latach Poczta Polska siedmiokrotnie podwyższała wynagrodzenia, w efekcie wynagrodzenia całkowite w Poczcie w porównaniu z rokiem 2015 wzrosły o ponad 20 procent, a w przypadku listonoszy o 24 procent - wyjaśniła Siwek.

Dodała, że "dalszy wzrost wynagrodzeń jest uzależniony od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa". - Poczta Polska jest spółką akcyjną należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa i musi wypracować środki na podwyżki - skomentowała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PT/Dziennik Gazeta Prawna/PTD