Zamknij

Ponad 42 tys. chce powrotu plastikowych słomek do McDonalds

Piotr Drabik
30.04.2019 13:19
Plastikowe słomki w McDonalds. Ponad 42 tys. osób podpisało petycję. Wielka Brytania
fot. Diana Vucane/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 42 tys. osób podpisało petycję o przywrócenie plastikowych słomek w restauracjach McDonalds. Akcję zainicjowali brytyjscy klienci sieci, która do końca roku ma usunąć te produkty w lokalach w Zjednoczonym Królestwie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz wycofanie plastikowych słomek ze sprzedaży?

Liczba głosów:

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, petycja pojawiła się w brytyjskim serwisie 38 degrees, gdzie internauci mogą inicjować akcje zbierania podpisów.

Autor petycji Martin Reed napisał, że po przywróceniu plastikowych słomek będzie mógł bez przeszkód pić mleczny shake serwowany przez McDonald's.

Do tej pory petycję podpisało ponad 42 tys. osób. Administratorzy serwisu 38 degrees odcięli się od tej akcji zbierania podpisów.

Petycja w sprawie plastikowych słomek

Zobacz także

Dlaczego McDonald's wycofał plastikowe słomki?

Amerykańska sieć restauracji fast food zobowiązała się usunąć do końca 2019 roku plastikowe słomki ze wszystkich 1369 lokali na Wielkiej Brytanii. To rezultat wcześniejszej petycji podpisanej przez ponad pół miliona osób.

Argumentowały, że zużyte plastikowe słomki są śmiertelnym niebezpieczeństwem dla ryb i innych zwierząt zamieszkujących morza oraz oceany. Dodano, że każdego dnia w Zjednoczonym Królestwie wydawane jest 1,8 mln słomek plastikowych, które po użyciu zaśmiecają środowisko naturalne. 

Do napojów czy mlecznych shaków mają być wydawane papierowe słomki. Jednak zdaniem części klientów korzystanie z nich powoduje dyskomfort, ponieważ biodegradowalna słomka szybko się zużywa i drobinki papieru dostają się do ust.

Zobacz także

W odpowiedzi na te uwagi McDonald's zapewnił, że przyjazna dla środowiska słomka nie powinna ulegać zmiękczeniu przez co najmniej 30 minut od włożenia jej do napoju. Ponadto sieć fast food broniła decyzji o wycofaniu plastikowych słomek. 

W ciągu najbliższych sześciu lat McDonald's ma całkowite przejść na opakowania pochodzące ze źródeł odnawialnych, produkcji certyfikowanej lub recyklingu.

Ponadto od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Zobacz także

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/PTD