Zamknij

Co polskie firmy mogą zyskać dzięki złagodzeniu międzynarodowej wymiany towarów

Olga Papiernik
10.07.2018 12:31
pelcowizna
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Chinom zależy na liberalizacji międzynarodowej wymiany, by mogły importować więcej towarów, na które popyt zgłaszają chińscy konsumenci – uważa szef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Wyraża nadzieję, że polskim przedsiębiorcom "przypadnie w udziale kawałek z tego tortu".

Polska od lat notuje z Chinami ujemne saldo obrotów handlowych. W zeszłym roku import towarów z Państwa Środka wyniósł niemal 25 mld euro, podczas gdy eksport - zaledwie 2 mld euro - czytamy w czwartkowym komunikacie PAIH.

Pisula zauważył jednak, że obie strony inicjatywy 16+1 chcą "pobudzić wzajemną wymianę handlową i wzmocnić współpracę". Szef PAIH uczestniczył w zakończonym niedawno szczycie 16+1 w Bułgarii, podczas którego Agencja zawarła porozumienie o współpracy (MoU) z Chińską Radą Promocji Handlu Zagranicznego (CCPIT). Dokument sankcjonuje przejęcie prowadzenia biura Rady Biznesu Państw Europy Środkowo-Wschodniej (China-CEEC Business Council) przez PAIH.

- Według mnie jedną z najważniejszych kwestii jest to, że Chinom zależy na liberalizacji międzynarodowej wymiany, by importować więcej towarów, na które popyt zgłaszają chińscy konsumenci - zaznaczył prezes Agencji. Wyraził nadzieję, że polskim przedsiębiorcom - przypadnie w udziale kawałek z tego tortu.

- Pracują nad tym nasze dwa biura handlowe, zlokalizowane w Szanghaju i Chengdu oraz zespół programu Go China w siedzibie Agencji - dodał.

China-CEEC Business Council powstała w 2014 r. na mocy umowy zawartej między Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) a CCPIT. Jak wyjaśnił Pisula, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowało o przejęciu przez PAIH zadań związanych z prowadzeniem China-CEEC Business Council, a podpisane podczas spotkania w Sofii MoU usankcjonowało tę decyzję.

W skład Rady wchodzą instytucje otoczenia biznesu z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Inicjatywa 16+1 zrzesza: Bułgarię, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Macedonię, Rumunię, Serbię, Słowenię, Słowację i Węgry. Tematem przewodnim tegorocznego szczytu była głęboka, otwarta współpraca na rzecz inkluzywnego dobrobytu. Jak zaznaczyła PAIH, wpisuje się to w chińską inicjatywę Pasa i Szlaku, której celem jest budowa lądowych i morskich korytarzy transportowych między krajami Azji, Europy i Afryki, a Chinami, pobudzanie światowego handlu, w tym importu do Państwa Środka.

PAP/Magdalena Jarco/OP