Zamknij

Ogromna kara dla Black Red White. UOKiK: Wprowadzali klientów w błąd

Piotr Drabik
24.01.2019 14:37
Ogromna kara dla Black Red White. UOKiK: Wprowadzali klientów w błąd
fot. Grand Warszawski/Shuterstock (ilustracyjne)

Na producenta mebli Black Red White Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 260 tys. zł kary. Powodem była reklama, w której sugerowano, że taniej można kupić wszystkie towary firmy, a nie tylko wybrane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak poinformował UOKiK, sprawa dotyczy spółki Black Red White S.A. z Biłgoraja, producenta mebli i artykułów wyposażenia wnętrz.

Od 9 do 19 czerwca 2017 roku w wybranych sklepach w całym kraju firma prowadziła promocję „Meble i dodatki bez VAT”.

Zobacz także

„Reklamowała ją m.in. na plakatach, billboardach, banerach, ulotkach. Zawarte na tych nośnikach informacje wprowadzały konsumentów w błąd. Sugerowały, że wszystkie meble i dodatki w wybranych sklepach można kupić taniej. Tymczasem zgodnie z regulaminem, do którego reklamy odsyłały małym drukiem, promocją objęte były tylko niektóre towary” – poinformował UOKiK w komunikacie.

Kolejna kara dla Black Red White

Decyzja jest nieprawomocna. Zdaniem prezes UOKiK Marka Niechciała „reklamy nie mogą pomijać tak ważnej informacji jak ograniczenie promocji do części produktów”.

– Nie można wymagać od konsumenta, żeby do każdego plakatu czy ulotki podchodził z podejrzliwością i natychmiast szukał w regulaminie ukrytych haczyków lub niedopowiedzeń – tłumaczy cytowany w komunikacie prezes.

Zobacz także

UOKiK wskazuje, że to nie pierwszy przypadek, gdy reklama Black Red White wprowadzała konsumentów w błąd.

„Podobnie było z promocją ze stycznia 2015 roku Wtedy firma nie została ukarana, bo zobowiązała się, że zrekompensuje klientom straty. Ponieważ ponownie naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, tym razem UOKiK nałożył na nią karę – ponad 260 tys. zł” – napisano w komunikacie UOKiK.

Jak dodano, oprócz tego spółka musi poinformować o decyzji urzędu na swojej stronie internetowej i w dwóch ogólnopolskich gazetach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD