Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowe zaostrzenie kar dla prowadzących działalność gospodarczą

24.12.2018 09:54
xxx biznes

W prawie dokonywane są coraz ostrzejsze zmiany dotyczące przedsiębiorstw, dotyczące już nie tylko członków zarządu. Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.

- W przepisach przejściowych, gdzieś na końcu, przemycono bardzo daleko idącą zmianę Kodeksu karnego, którą ustawodawca chciałby wprowadzić w art. 296 dotyczącym przestępstwa działania na szkodę spółki - mówi dr Katarzyna Witkowska-Moździerz, adwokat z Crido Legal J.Ziółek i Wspólnicy sp. komandytowa.

Projekt ustawy wprowadza zmiany, które pozwolą na przypisywanie odpowiedzialności karnej  członkom rad nadzorczych i komisji rewizyjnych, którzy poprzez niedopełnienie swoich obowiązków, z projektu ustawy nie bardzo wiadomo jakich, mieliby doprowadzić czy też stworzyć warunki, które pozwoliłyby na popełnienie przestępstwa.

- Ta formuła jest niezwykle szeroka. Nie wiadomo jakich zachowań ta ustawa oczekuje od członków rad nadzorczych i członków komisji rewizyjnych - komentuje Katarzyna Witkowska-Moździerz.

Ustawa wejdzie w życie na tyle szybko, że wiele firm nie zdąży się do niej dostosować, zmieniając swój ład korporacyjny.

- Można powątpiewać czy te zmiany wiążą się nie tylko z jakąś celowością i racjonalnością, ale w szczególności z regulacjami o charakterze konstytucyjnym i prawem międzynarodowym - ocenia ekspertka Crido.

MarketNews24/OP

Oceń