Zamknij

Można zdobyć ok. 1,5 mld zł dla swoich firm

Olga Papiernik
27.08.2018 15:54
pieniadze
fot. Tomasz Kawka/East News

Budżet trzech konkursów zaplanowanych na drugie półrocze br. roku wynosi 1,45 mld zł w ramach programów wsparcia dla przedsiębiorców Szybka ścieżka organizowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Szybka ścieżka to konkretne wsparcie i konkretne rezultaty, przyczyniające się do skoku cywilizacyjnego i technologicznego naszego kraju. Od początku roku zarówno duże jak i małe firmy zgłosiły do nas ponad 500 innowacyjnych projektów, wnioskując o łączne dofinansowanie rzędu blisko 4 mld zł. Widzimy więc, że chęć do innowacji w polskich przedsiębiorstwach jest naprawdę duża.Dziś możemy obserwować ciężką pracę beneficjentów oraz efekty, jakie ona przynosi w postaci rozwijania czy wprowadzania zaawansowanych technologicznie produktów, które zdobywają nowe rynki. To również rozwiązania, które dzięki skutecznie przeprowadzonym pracom B+R mogą zrewolucjonizować obraz rzeczywistości - ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej, immunoterapia nowotworów czy zaawansowane technologie kosmiczne to tylko przykłady z tysięcy projektów wspieranych przez NCBR - powiedziała zastępca dyrektora NCBR Izabela Żmudka.

Nabór wniosków w konkursie dla MŚP już się rozpoczął i potrwa do 14 grudnia. W przypadku dużych firm i konsorcjów, których liderem jest duży przedsiębiorca wnioski będzie można składać od 3 września do 30 listopada, podano również. Wnioskowany projekt musi być realizowany w regionie słabiej rozwiniętym i wpisywać się w co najmniej jedną z 17 Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

"Założenia konkursów przewidują, że zarówno do MŚP, jak i dużych firm trafi po 700 mln zł. Do 28 grudnia NCBR czeka także na projekty zgłoszone do dofinansowania przez MŚP z certyfikatem Komisji Europejskiej „Seal of Excellence", dla nich Centrum zarezerwowało kwotę 50 mln zł" - czytamy dalej.

Program Szybka ścieżka jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 1.1.1. „Sektorowe programy B+R".

ISBnews/OP