Zamknij

Zdrowie. Po wyroku NSA może zostać zamkniętych nawet 5 tys. aptek

Piotr Drabik
14.03.2019 08:09
Medycyna. Po wyroku NSA może zostać zamkniętych nawet 5 tys. aptek
fot. Jacob Lund/Shutterstock (ilustracyjne)

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego nie ma obowiązku, aby w aptekach przez cały czas był dostępny magister farmacji. Zdaniem branży taka interpretacja prawa może doprowadzić do zamknięcia nawet 5 tys. aptek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Apteki w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy zanotowały pierwsze od lat spadki. Według danych firmy IQVIA pod koniec ubiegłego roku w całym kraju działało ponad 14,3 tys. aptek i punktów aptecznych – czyli o pół tysiąca mniej niż przed rokiem. 

Ile aptek zostanie zamkniętych?

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, na rynek farmaceutyczny w znaczny sposób może wpłynąć najnowsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zobacz także

Orzekł on 20 lutego tego roku, że w godzinach otwarcia apteki nie jest konieczne, aby był w niej obecny magister farmacji. Wystarczy osoba z kompetencjami kierownika – co najmniej 5-letnim stażem pracy w aptece lub 3-letnim (pod warunkiem posiadania odpowiedniej specjalizacji).

Branża farmaceutyczna bije na alarm. 

– Po pierwsze, że 6 tysięcy magistrów farmacji stało się systemowo nieprzydatnych: nie mogą sami zostać w aptece, lepiej więc zatrudnić technika, bo jest tańszy – komentował Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, cytowany przez gazetę.

Dodał, że „doświadczonych farmaceutów na rynku brakuje, dlatego trzymając się ściśle litery prawa, należy zamknąć około 5 tys. aptek”.

Okazuje się, że najnowszy wyrok dotarł już do inspektorów farmaceutycznych. „Z moich rozmów wynika, że zmienili rozumienie przepisów na zgodne z wyrokiem NSA” – powiedział Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu branżowego Mgr.farm.

Zobacz także

Farmaceuci liczą na szybką nowelizację ustawy, która magistrowi farmacji bez wieloletniego doświadczenia pozwoli na pracę w aptece pod nieobecność kierownika.

– Argumenty środowiska farmaceutycznego są godne uwagi i nie wykluczamy zmiany. Musimy jednak zaczekać na pisemne uzasadnienie wyroku NSA – powiedział Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, cytowany przez dziennik.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD