Zamknij

Farmaceuci do wynajęcia przez internet. Nowy sposób na problemy kadrowe w aptekach

Piotr Drabik
06.02.2019 15:22
Medycyna. Apteki mogą wynająć farmaceutów przez internet
fot. i viewfinder/Shutterstock (ilustracyjne)

Apteki w całej Polsce zmagają się z problemami kadrowymi. Rozwiązać je może wymiana farmaceutów dzięki internetowemu serwisowi. Z podobnych rozwiązań korzystają apteki za granicą.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ubiegłoroczne statystyki pokazywały, że w całej Polsce działało ponad 15 tysięcy aptek.

Jednak liczba placówek nie przekłada się na dobrą sytuację kadrową. Jak podawał „Dziennik Gazeta Prawna”, na jedną aptekę przypada średnio 1,72 farmaceuty, a zgodnie z przepisami powinno ich być co najmniej dwóch (jeśli apteka pracuje w weekendy i jest długo otwarta – to nawet trzech).

Rozwiązaniem problemów kadrowych może być wynajmowanie aptekarzy przez internet. Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska proponuje skorzystanie z serwisu aptekarze.online. 

Zobacz także

Jak działa internetowa giełda dyżurów farmaceutów? Apteki wrzucają do portalu swoje grafiki, a farmaceuci mogą wybrać określone godziny pracy, które im odpowiadają.

– System pracy, w którym farmaceuci pracują na godziny, jest powszechny i świetnie funkcjonuje w innych krajach. Wierzymy, że sprawdzi się także w Polsce – podkreśliła Anna Gębska-Mania, jedna z pomysłodawczyń start-upu.

W Ministerstwie Zdrowia nadal trwają prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Projekt ma regulować m.in. opiekę farmaceutyczną w polskich aptekach oraz określać rolę farmaceutów w szpitalach. 

Podpisy pod petycją o przyspieszenie prac nad ustawą zbiera Naczelna Izba Aptekarska.

Zobacz także

RadioZET.pl/JOMA/PTD