Zamknij

Mija termin składania wniosków o tzw. mały ZUS. Następna szansa na niższe składki dopiero za rok

Piotr Drabik
08.01.2019 08:38
Mały ZUS. 8 stycznia mija termin składania wniosków. Gdzie składać dokumenty
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Wtorek 8 stycznia to ostatni dzień, w którym przedsiębiorcy mogą zadeklarować płacenie obniżonej składki ZUS. Kto tego nie zrobi do 8 stycznia, będzie mógł skorzystać z tzw. małego ZUS-u dopiero za rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Z tzw. małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia tego roku, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 63 tys. zł.

Dzięki temu rozwiązaniu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne).

Zobacz także

Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z tzw. małego ZUS muszą wyrejestrować się w ZUS z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić z nowymi kodami, zaczynającymi się od 0590 lub 0592.

Rozwiązanie to ma przynieść naszym przedsiębiorcom - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.

Według szacunków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Właściciele firm alarmowali, że przepisy dotyczące tzw. małego ZUS-u to bubel prawny i wielu z nich nie wie o krótkim terminie składania wniosków.

Zobacz także

Dlatego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Krzysztof Abramowicz skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskuje o wydłużenie do końca stycznia 2019 br. możliwości skutecznego zawiadomienia ZUS o zmianie tytułu ubezpieczenia działalności.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Abramowicz, "jest techniczna możliwość zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika, że ostatecznym terminem rejestracji Małego ZUS jest 8 stycznia".

- Czekamy na to, ile osób zarejestruje się do 8 stycznia, jeśli będzie to znacząca liczba może nie będzie konieczności zmiany ustawy - zaznaczył.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała w poniedziałek, że do godz. 12 do oddziałów ZUS zgłosiło się już ok. 80 tys. przedsiębiorców, którzy zadeklarowali płacenie obniżonej składki ZUS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD