Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

O tzw. mały ZUS wnioskowało 127 tys. przedsiębiorców. Nie wszyscy zdążyli

10.01.2019 11:37
xxx biznes

Wnioski o tzw. mały ZUS złożyło 127,4 tys. przedsiębiorców. Ta liczba mogła być jeszcze większa, ale właściciele firm mieli na to czas tylko do 8 stycznia. Dlatego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o zmiany ustawowe.

Mały ZUS. 127 tys. przedsiębiorców złożyło wnioski. Nie wszyscy zdążyli fot. Mariola Anna S/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Jednym z kryteriów skorzystania z ulgi było uzyskanie w roku ubiegłym przychodu poniżej 63 tys. zł, czyli po ok. 5 tys. zł miesięcznie. Po odliczeniu kosztów, realne dochody takich przedsiębiorców bywały często niższe od ustawowo najniższego wynagrodzenia” – podał w komunikacie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

„Wysokość składki trzeba obliczyć samemu, wg algorytmu podanego przez ZUS. Zasada jest generalnie taka, że im mniejsza różnica między przychodem a dochodem, tym niższa kwota na ubezpieczenie społeczne” – dodał.

Jednocześnie rzecznik MSP podkreślił, że „niestety z powodu ograniczonego do 63 tys. zł rocznego przychodu, z małego ZUS nie skorzystali właściciele sklepów, którzy wykazują wysokie obroty, funkcjonując nierzadko na granicy opłacalności. A także rzemieślnicy rozliczający się wg karty podatkowej”.

„Jako rzecznik MŚP mam nadzieję, że mały ZUS to dopiero dobry początek regulacji, podejmowanych przez rząd z myślą o poprawie koniunktury całego sektora MŚP, a więc i całej gospodarki” – podkreślił Abramowicz.

W rozmowie z PAP powiedział, że „zbierane są opinie od przedsiębiorców i w ciągu miesiąca przestawione zostaną propozycje nowelizacji ustawy wprowadzającej tzw. mały ZUS”. Podkreślił, że wydłużeniu powinien ulec przede wszystkim termin składania wniosków.

Według szacunków Biura Rzecznika MŚP do skorzystania z tej ulgi było uprawnionych około 170 tys. przedsiębiorców. Wnioski o zmianę kodu ubezpieczenia można było składać bezpośrednio w urzędach ZUS bądź drogą elektroniczną, za pośrednictwem programu Płatnik, do północy 8 stycznia.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń