Zamknij

Polskie firmy łatwiej znajdą partnerów do współpracy

Olga Papiernik
04.09.2018 14:10
uścisk dłoni
fot. rawpixel on Unsplash

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozpoczęło prace nad platformą, na której polskie firmy będą mogły znaleźć partnerów do współpracy i do przejęcia w skali międzynarodowej, poinformował ISBnews wiceminister Tadeusz Kościński.

- Pod względem zagranicznych inwestycji bezpośrednich poprzedni rok był rekordowy i bieżący nie powinien być gorszy. Wcześniej były głośne inwestycje, jak projekt LG Chem, a teraz idzie za tym do Polski łańcuch 100 dostawców do fabryki koncernu. Również w usługach współdzielonych, po JP Morgan, State Street czy Standard Chartered, Polska wskoczyła na radary kolejnych inwestorów. Ponadto ci, którzy są już u nas obecni zwiększają swoje zaangażowanie - powiedział Kościński podczas otwarcia centrum badawczego chińskiego koncernu TCL w Warszawie.

Jak zaznaczył, równie ważny jak inwestycje bezpośrednie, jest eksport i dlatego resort przedsiębiorczości i technologii chce go wspierać.

- Handel jest u nas wciąż niedoceniony. Dobrze rośnie, ale nie jestem zadowolony ze struktury tego, co eksportujemy. Chcemy być bardziej obecni np. w Azji czy Afryce, aby ci, którzy mają już doświadczenie w eksporcie w UE, wychodzili na świat i szukali nowych możliwości. Zwłaszcza że narasta konkurencja - w zachodnich krajach następuje automatyzacja, z którą my też musimy się zmierzyć. Do obecności na dalszych rynkach potrzebna jest skala i ciągłość działania. Dlatego chcemy dotrzeć do przedsiębiorców z pomocą w łączeniu się. Nie mamy platformy dla przejęć międzynarodowych lub sukcesji polskich firm, a aktualnie 90% firm rodzinnych nie wie, jaka będzie ich przyszłość właścicielska. Jesteśmy na początku prac nad taką platformą, na której polskie firmy będą mogły znaleźć partnerów do współpracy i do przejęcia. Chcemy budować siłę polskiego kapitału w skali międzynarodowej - podsumował wiceminister.

Sebastian Gawłowski/ISBnews/OP