Zamknij

Jak przygotować się na Brexit

Olga Papiernik
25.10.2018 12:50
londyn
fot. Ugur Akdemir on Unsplash

MPiT chce przygotować firmy, księgowych i doradców podatkowych na brexit; resort prowadzi akcję mailingową, która ma pomóc im dostosować się do zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE - poinformowało PAP Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

"Wynik negocjacji dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ciągle jest niewiadomą. Polscy przedsiębiorcy powinni więc przygotowywać się na możliwe scenariusze. Każdy z wariantów oznacza dużą zmianę dla biznesu, który eksportuje i importuje towary oraz usługi w relacjach z Wielką Brytanią lub uczestniczy w łańcuchu produkcyjno-dostawczym, który tam się kończy" - zauważa MPiT.

"Dlatego do kilkuset przedsiębiorców, którzy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) mają podany brytyjski adres oraz do 10 tys. księgowych i doradców podatkowych zarejestrowanych w CEIDG MPiT wysyła w tym tygodniu maile z informacjami, które mają im pomóc w przygotowaniu się do brexitu" - wyjaśniono.

Zobacz także

Według resortu przedsiębiorczości i technologii, bez względu na docelowy kształt przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią każdy przedsiębiorca powinien się liczyć z tym, że po brexicie nastąpią utrudnienia w prowadzeniu interesów z tym państwem. Może to oznaczać większe koszty, wydłużenie i skomplikowanie procedur lub konieczność spełniania odmiennych wymogów. Ministerstwo przypomina, że Wielka Brytania to trzeci największy pod względem wielkości odbiorca naszego eksportu.

"W mailach przypominamy, że 30 marca 2019 roku Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Prosimy adresatów, by sprawdzili, jak mogą się do tego przygotować, poznali możliwe scenariusze brexitu i podzielili się uzyskanymi informacjami ze swoimi kontrahentami. Podajemy też link do broszury "Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?". Publikacja ta, napisana przez MSZ we współpracy z MPiT, ma pomóc polskim firmom przygotować się do tego procesu i pokazać jego możliwy wpływ na ich biznes" - tłumaczy ministerstwo.

Poinformowano, że we wrześniu br. MPiT i MSZ uruchomiły skrzynki mailowe: brexit_negocjacje@msz.gov.pl oraz brexit@mpit.gov.pl, na które można przesyłać pytania na temat brexitu.

Zobacz także

MPiT zaznacza, że jeden z możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji zakłada tzw. uporządkowany brexit. Oznacza on zagwarantowanie praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz rozliczenie zobowiązań finansowych tego państwa wobec Unii. Zgodnie z nim od 30 marca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. miałby obowiązywać okres przejściowy. W tym czasie zostałyby zachowane dotychczasowe zasady relacji handlowych.

Po okresie przejściowym jedną z możliwości jest zawarcie umowy o wolnym handlu, utrzymującej zerowe cła na większość towarów, a być może nawet na wszystkie. MPiT zauważa, że umowa handlowa nie pozwala jednak na uniknięcie kontroli celnych oraz sanitarnych i fitosanitarnych.

"Każda strona takiego porozumienia ma także własne wymagania dotyczące towarów wprowadzanych na jej rynek, podczas gdy dziś towar oferowany w jednym państwie członkowskim może być sprzedawany w całej Unii. Dla polskich przedsiębiorców może to oznaczać dodatkowe koszty związane z wprowadzeniem świadectw pochodzenia, obowiązkowych zgłoszeń celnych i kontroli celnej, uzyskiwaniem licencji lub ewentualnym spełnianiem odmiennych norm sanitarnych czy fitosanitarnych dla produktów rolno-spożywczych" - ostrzega ministerstwo.

"Kolejna możliwa konsekwencja to ograniczenie swobody przepływu osób tylko do wybranych kategorii pracowników, przede wszystkim wykonujących usługi na terenie Wielkiej Brytanii. Ograniczenie swobody przepływu kapitału, a więc wzajemnych inwestycji" - dodano.

Zobacz także

Ministerstwo zwraca też uwagę na niekorzystny scenariusz „twardego” brexitu, którego nie da się obecnie wykluczyć, po 30 marca 2019 r. W takim przypadku Wielkiej Brytanii nic już nie będzie łączyć z UE, prawo unijne przestanie ją obowiązywać. Zaś wzajemny handel odbywać się będzie na zasadach WTO.

"W relacjach z tym państwem przestaną zatem obowiązywać swobody przepływu osób, towarów, kapitału i usług. Oznacza to m.in., że już od tego dnia powrócą kontrole graniczne między UE a Wielką Brytanią. Nastąpi też nałożenie ceł wzajemnych w chwili przekroczenia granicy" - wskazano.

Zobacz także

PAP/Marcin Musiał/OP