Zamknij

Linie Small Planet tuż przed upadłością. Na zwrot pieniędzy czeka około 17 tys. pasażerów

Piotr Drabik
28.01.2019 12:00
Linie Small Planet tuż przed upadłością. Na zwrot pieniędzy czeka około 17 tys. pasażerów
fot. Krystian Zalewski/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmagająca się z problemami finansowymi, pochodząca z Litwy linia lotnicza Small Planet jest winna wierzycielom około 80 milionów złotych. Warszawski sąd umorzył postępowanie układowe, co w rezultacie może doprowadzić do ogłoszenia upadłości. Na odszkodowanie czeka około 17 tys. pasażerów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Small Planet Airlines, które z lotniska Chopina w Warszawie przewiozło w ubiegłym roku 518 tys. pasażerów, wkrótce może w ogóle zniknąć z rynku.

Powodem jest umorzone przed Sądem Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy przyspieszone postępowanie układowe (jedna z form postępowania restrukturyzacyjnego, które ma na celu porozumienie pomiędzy wierzycielami a dłużnikami).

Zobacz także

W październiku ubiegłego roku wywodząca się z Litwy linia lotnicza złożyła wiosek o postępowanie układowe. Wówczas majątek spółki wynosił 120 mln złotych, a długi 83 mln zł

Bartosz Czajka, prezes Small Planet Airlines, w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” poinformował, że decyzja warszawskiego sądu została ogłoszona 24 stycznia i firma ma od tego dnia dwa tygodnie na złożenie wniosku o upadłość linii.  

– Sąd zdecyduje, czy są pieniądze na postępowanie upadłościowe. Moim zdaniem są. Po rozliczeniu ze zwalnianymi pracownikami na rachunkach zostanie około milion złotych — dodał Czajka.

Linia zawiesiła loty 29 listopada ubiegłego roku. Na liście wierzycieli Small Planet Airlines znajduje się przede wszystkim około 17 tys. pasażerów, których loty zostały opóźnione lub odwołane. Żądają 600 euro na osobę, co w sumie daje 10,2 mln euro.  

Zobacz także

Według „Pulsu Biznesu” wierzycieli Small Planet Airlines jest znacznie więcej. Wśród nich m.in. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które na początku października ubiegłego roku domagało się zwrotu 2,6 mln zł, Port Lotniczy Gdańsk oraz biura podróży – Itaka, Rainbow, Grecos i TUI.

Z końcem lutego wygasną ostatnie umowy z pracownikami linii. Small Planet Airlines sprzedała również sloty na lotnisku Chopina „za kwotę pięciocyfrową”, jak podał prezes Czajka. 

Litewska linia leasingowała dziewięć samolotów Airbus A320 (stan na styczeń 2017 roku). Wiosną ubiegłego roku Small Planet Airlines nie otrzymał dwóch kolejnych wynajętych maszyn od firmy AerCap.

Po wynajęciu samolotów zastępczych rozpoczęły się kłopoty z załogą i punktualnością lotów. Dodatkowo we wrześniu 2018 roku wniosek o restrukturyzację złożyła niemiecka spółka Small Planet Airlines.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu/PTD