Zamknij

Lidl wycofuje plastikowe sztućce. Nowa oferta już od maja

Piotr Drabik
23.04.2019 11:17
Lidl usuwa plastikowe sztućce ze swojej oferty. Grill. Od kiedy
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Sieć Lidl zrezygnowała ze sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i kubeczków. Zamiast nich od maja do oferty marketów trafią biodegradowalne akcesoria np. do grillowania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Lidl Polska poinformował, że dzięki wyeliminowaniu plastikowych artykułów jednorazowego użytku sieć usunie ze swoich półek około 140 ton plastiku

Jak podał portal Dlahandlu.pl, podczas tegorocznego sezonu grillowego klienci nie kupią w marketach Lidla tradycyjnych plastikowych słomek, sztućców i kubeczków. 

Zobacz także

Nowe sztućce w Lidlu

W zamian pojawią się biodegradowalne artykuły na grilla. Wśród nich tacki wykonane w 100 proc. z naturalnej celulozy czy kubki również z celulozy i polilaktydu (to biodegradowalny termoplastyczny poliester).

W ofercie Lidla znajdą się także sztućce biodegradowalne z polilaktydu z dodatkiem otrębów lub naturalne sztućce drewniane, wykonane bez obróbki chemicznej z surowców odnawialnych.

– W 2018 przyjęliśmy zobowiązanie o redukcji opakowań plastikowych marek Lidla o 20 procent do 2025 roku, niedawno w ofercie sieci pojawiły się warzywa i owoce w opakowaniach biodegradowalnych i kompostowalnych przemysłowo. Kolejnym krokiem jest zaproponowanie biodegradowalnych naczyń jednorazowych. Nasze talerze i tacki są wyprodukowane w 100 procentach z celulozy naturalnej, kubki i słomki nie zawierają plastiku, zaś sztućce są drewniane i certyfikowane FSC – podkreśliła Aleksandra Robaszkiewicz, communication manager Lidl Polska.

Zobacz także

Unia rezygnuje z plastiku

Pod koniec marca Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o produkty takie jak talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 roku na osiągnięcie poziomu 90 proc. w recyklingu plastikowych butelek.

Przed 2025 rokiem nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Do 2030 r. odsetek ten ma sięgnąć 30 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/PTD