Zamknij

Lidl oferował robot kuchenny z ukrytym mikrofonem

19.06.2019 11:09
Lidl oferował robot kuchenny Monsieur Cuisine Connect z ukrytym mikrofonem
fot. Monsieur Cuisine Connect/mat. prasowe

W robocie kuchennym sprzedawanym przez Lidla klienci znaleźli ukryty mikrofon. Informacja o nim nie znajdowała się w instrukcji obsługi. Sieć tłumaczy, że jest on nieaktywny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Nietypowe wyposażenie robota kuchennego Monsieur Cuisine Connect, który jest tańszą wersją popularnego Thermomixa firmy Vowerk, znaleźli francuscy klienci Lidla. 

Maszyna umożliwiająca gotowanie na kilka sposobów, wyposażona jest również w dotykowy panel. Można dzięki niemu skorzystać np. z bazy przepisów kuchennych.

Zobacz także

Jak podał serwis Numerama.com, pod panelem dotykowym znajduje się ukryty mikrofon. O jego istnieniu nie można znaleźć informacji w instrukcji obsługi urządzenia.

We Francji urządzenia można było nabyć za 359 euro. Dla porównania markowy Thermomix to wydatek 1299 euro. Maszyna była dostępna również w polskich marketach sieci Lidl za cenę 1599 złotych. 

Numerama.com alarmuje, że urządzenia jest wyposażone w starszą wersję mobilnego systemu Android 6.0.

Jego ostatnia aktualizacja została wydana w 2017 roku, przez co może być podatny na ataki cyberprzestępców. W internecie pojawiły się wpisy pokazujące wykorzystanie ekranu robota kuchennego jako zwykły tablet, dzięki zhakowaniu systemu Android.

Zobacz także

Lidl zapewnia o bezpieczeństwie 

Co na to Lidl Polska?

„W wyposażeniu naszego robota Monsieur Cuisine Connect znajduje się tablet zawierający mikrofon, moduł ten jest natomiast nieaktywny. Jego obecność związana jest z prowadzonymi testami, które mają na celu dalszy rozwój oprogramowania i funkcji robota kuchennego” – przekazała sieć w komunikacie dla „Rzeczpospolitej”.

Dodano, że „zainstalowane oprogramowanie jest aktualnie całkowicie zamkniętym systemem, tylko techniczna ingerencja ze specjalistyczną i wąską wiedzą może umożliwić jakiekolwiek zmiany i modyfikacje”.

„Pragniemy jednocześnie podkreślić, że taka procedura jest uważana za niewłaściwie użytkowanie sprzętu. Jako Lidl, nie ponosimy więc odpowiedzialności za nieautoryzowane zmiany w funkcjach urządzenia” – wyjaśniła sieć.

Jednocześnie Lidl nie wyklucza, że w przyszłości wykorzysta mikrofon w robocie kuchennym.

„Chcieliśmy zaznaczyć, że pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i modułami Monsieur Cuisine Connect, tak by zwiększyć komfort jego użytkowania. W przyszłości jedną z takich funkcji może być funkcja głosowa – jednak wszelkie tego typu aktywacje będą możliwe jedynie za zgodą użytkownika” – podkreśliła sieć.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita