Zamknij

Ile trwa założenie firmy? Tłumaczymy krok po kroku [PORADNIK]

Piotr Drabik
23.04.2019 15:38
Ile trwa założenie firmy 2019. Przez internet. Ile trwa. Gdzie złożyć wniosek
fot. ivan_kislitsin/Shutterstock (ilustracyjne)

Jeden dzień, a czasem nawet miesiąc. Czas potrzebny na założenie własnej firmy jest uzależniony od wielu czynników. Tłumaczymy krok po kroku, ile trwa założenie własnej działalności gospodarczej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co warto wiedzieć przed założeniem firmy?

Przed złożeniem wniosku o rozpoczęciu działalności gospodarczej warto rozważyć następujące punkty:

Zobacz także

 • Dla oszacowania kosztów i zysków działalności warto opracować biznesplan. Powinien on zawierać m.in. charakterystykę inwestycji, analizę rynku czy strategię działania,
 • Warto skorzystać z doradztwa finansowego. W przypadku bezrobotnych pomocny może okazać się urząd pracy, który przyznaje bezzwrotne dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności,
 • Należy wybrać odpowiednią formę działalności – jednoosobową lub spółki (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej). Od tego wyboru zależy m.in. wysokość odprowadzanych podatków czy składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
 • Do prowadzenia własnej działalności nie jest konieczne zakładanie nowej firmy – można skorzystać z franczyzy lub działalności agencyjnej.
 • Nie zawsze trzeba zakładać działalność gospodarczą. Jeśli wykonujesz drobną działalność, a twoje przychody nie przekroczą 50 proc. płacy minimalnej (w 2019 roku wynosi ten współczynnik 1125 zł brutto), możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną i nie zgłaszać jej do urzędu,
 • Istnieje kilka form opodatkowania dla przedsiębiorców. Warto wybrać taką, która pozwoli zapłacić jak najniższe podatki, ale nie można dowolnie zmieniać formy opodatkowania. Przy zakładaniu, oprócz wskazania formy opodatkowania, określisz również sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Od wyboru opodatkowania będzie również zależeć rodzaj księgowości twojej firmy,
 • We wniosku o założenie firmy trzeba wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności (może być ona późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek). Zarejestruj firmę wtedy, gdy będziesz miał odpowiednie środki na jej prowadzenie, wyposażone biuro i plan działalności twojej firmy. Pamiętaj, że wraz z założeniem firmy przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacania składek ZUS,
 • Każda działalność gospodarcza i firma musi mieć swoją nazwę. Powinna być ona prosta i łatwa do zapamiętania,
 • Przy założeniu firmy trzeba podać numer konta – może ono być istniejące lub nowe, założone specjalnie dla nowej działalności.

Zobacz także

Jak można założyć firmę?

W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do założenia firmy konieczny będzie wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek można wypełnić drogą elektroniczną lub tradycyjnie w urzędzie gminy i miasta. 

Wypełnienie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne ze zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz wnioskiem o nadanie numerów REGON i NIP. W ciągu tygodnia od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy złożyć wniosek do ZUS celem wyboru odpowiednich składek. 

Przedsiębiorca wykazuje, czy będzie odprowadzał składki na druk ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą (albo podejmujące ją ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej) mogą skorzystać z ulgi na start.

Dzięki temu przez 6 miesięcy nie podlega się ubezpieczeniom społecznym i odprowadza się tylko składkę zdrowotną (w 2018 roku wynosi 319,94 zł).

Z kolei od 1 stycznia 2019 roku przedsiębiorcy, których przychody za ubiegły rok nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku jest to 63 tys. zł), mogą skorzystać z tzw. małego ZUS-u – ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Większość przedsiębiorców nie musi rejestrować VAT. Ten obowiązek dotyczy tylko podmiotów sprzedających określone towary (np. opodatkowane akcyzą, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych) lub świadczących określone usługi (prawnicze, doradcze i jubilerskie).

Rejestracji VAT należy dokonać najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Wniosek VAT-R trzeba złożyć w urzędzie skarbowym.

Samo założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne, ale przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzać składki do ZUS i płacić podatki.

Zobacz także

Ile trwa założenie firmy?

Czas potrzebny na założenie działalności gospodarczej jest uzależniony od sposobu jej założenia.

Przy odpowiednim wypełnieniu wszystkich dokumentów formalności można dopełnić w ciągu jednego dnia (wypełnienie wniosku CEIDG-1, zgłoszenie do ZUS oraz rejestracja VAT w urzędzie skarbowym). Dotyczy to głównie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. 

Sytuacja komplikuje się w przypadku zakładania innego rodzaju działalności gospodarczej, na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ile trwa założenie spółki z.o.o.? Według porównania portalu Aleo.com, założenie nowej spółki z.o.o. zajmuje nad Wisłą przeciętnie aż 37 dni – to najwięcej spośród badanych krajów europejskich. Głównym powodem jest przeciągająca się decyzja o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego, niezbędnym w przypadku takich spółek. 

Czas potrzeby na założenie firmy w Europie
fot.

aleo.com

Portal pokazał proces założenia nowej spółki z.o.o. na przykładzie Warszawy:

 • Zawarcie umowy spółki, sporządzanej w formie aktu notarialnego - czas: jeden dzień - koszt: w zależności od kapitału początkowego, opłata od 160 zł do ponad tysiąca zł,
 • Wpłacenie kapitału zakładowego w banku - czas: jeden dzień - koszt: bezpłatne (nie licząc oczywiście samej kwoty kapitału zakładowego),
 • Rejestracja firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym - czas: około 4 tygodni - koszt: 500 lub 250 zł – w zależności od tego, czy rejestracji dokonujemy osobiście, czy online – plus 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Gospodarczym,
 • Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku VAT - czas: około tygodnia - koszt: bezpłatne,
 • Rejestracja pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - czas: jeden dzień - koszt: bezpłatne.

Zobacz także

RadioZET.pl / biznes.gov.pl / ifirma.pl /  Aleo.com / PTD