Zamknij

Około 30 zł za godzinę jazdy hulajnogą elektryczną. Która wypożyczalnia jest najtańsza?

Piotr Drabik
19.04.2019 11:21
Hulajnogi. Za godzinę jazdy trzeba zapłacić około 30 zł. Lime. Hive. Bird
fot. Sergio Delle Vedove/Shutterstock (ilustracyjne)

Średnio 30 złotych trzeba wydać za godzinę jazdy wypożyczoną hulajnogą elektryczną. Nowy sposób transportu jest bardzo popularny w polskich miastach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy elektryczne hulajnogi powinny zniknąć z polskich miast?

Liczba głosów:

Obecnie na polskim rynku jest trzech poważnych graczy wypożyczających hulajnogi elektryczne – amerykański start-up Lime (dostępne w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu), Hive należące do niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler (Warszawa i Wrocław) oraz kolejna firma zza oceanu – Bird (tylko Warszawa). 

Gdzie hulajnogi są najtańsze?

Portal Bankier.pl porównał ofertę tych trzech firm. Miłośnicy jazdy na elektrycznych pojazdach najtaniej zapłacą, wypożyczając Hive. Opłata początkowa wynosi 2,5 zł, a za każdą minutę jazdy zapłacimy 45 gr. Koszt godzinnej jazdy to zatem 29,5 zł. 

Zobacz także

Pozostałe dwie wypożyczalnie – Lime i Bird – oferują takie same stawki. Czyli opłatę początkową za 3 zł oraz 50 gr za każdą minutę. Za godzinę jazdy hulajnogą w obu firmach zapłacimy 33 zł.

Użytkownicy muszą jednak pamiętać o innych ograniczeniach. Hulajnogi Bird można wypożyczać tylko w godz. 7-21, Hive są niedostępne w nocy, ale za to Lime udostępnia swoje urządzenia przez całą dobę.

Każda z firm również inaczej podchodzi do zwracania hulajnóg. W Lime można je zostawić zarówno w wyznaczonej strefie, jak i poza nią – wówczas doliczana jest opłata 5 zł. Jednak pojazdy od Hive i Bird trzeba zostawiać tylko w granicach strefy korzystania. 

Wciąż raczkujący rynek wypożyczalni hulajnóg w polskich miastach spowodował ostrą i nierówną konkurencję. Lime zostawił rywali daleko w tyle pod kątem udostępnionych pojazdów – w trzech polskich miastach jest ich 4 tys. Dla porównania – Hive oferuje 800, a Bird tylko 100.

Zobacz także

Gdzie nie można jeździć hulajnogami?

Korzystając z hulajnóg elektrycznych, trzeba pamiętać, że nie są one zdefiniowane w prawie drogowym.

Nie można nimi jeździć po ścieżkach rowerowych, bo one są zarezerwowane tylko na jednoślady napędzane siłą mięśni. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowelizację, która pozwoli hulajnogom jeździć po ścieżkach rowerowych.

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg obecnie najczęściej poruszają się po chodnikach, ale one są w pierwszej kolejności zarezerwowane dla pieszych. 

Hulajnogi w trzech wypożyczalniach (Lime, Hive i Bird) można maksymalnie rozpędzić do 25 km/h. Kontrowersje wywołuje również sposób zostawiania urządzeń po skończonej jeździe. Czasami blokują one przejście lub znajdują się w niebezpiecznych miejscach. Na zagrożenie spowodowane hulajnogami blokującymi przejście zwracał uwagę Polski Związek Niewidomych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl/PTD