Zamknij

Henryk Kania na skraju bankructwa? Producent wędlin nie ma pieniędzy

06.06.2019 08:36
Henryk Kania na skraju bankructwa? Producent wędlin nie ma pieniędzy
fot. Piotr Jedzura/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Ponad 883 miliony złotych – tyle wynoszą wierzytelności, które muszą spłacić Zakłady Mięsne Henryk Kania. Producent wędlin nie ma jednak pieniędzy na terminową spłatę długów. Firmie grozi bankructwo, a jej kierownictwo proponuje bankom zawarcie układu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Henryk Kania, istniejąca od 29 lat firma produkująca wędliny, znalazła się na skraju bankructwa. Jak podała 5 czerwca w komunikacie spółka, łącza suma jej zobowiązań to ponad 833 mln zł. 

Według portalu Business Insider Polska, do końca czerwca ZM Henryk Kania muszą spłacić około 200 mln zł długów. Problem w tym, że firma nie ma na to pieniędzy.

Nie uregulowała poprzednich zobowiązań, jak spłata części kredytu obrotowego udzielonego przez Bank Handlowy o wartości około 13 mln zł, co miało się stać do 22 maja.

Zobacz także

Największe zadłużenia firma ma wobec Banku Handlowego, Aliora i Santandera – w sumie około 472 mln zł. Trudna sytuacja w spółce uderza również w pracowników. Część z nich, zatrudniona w ZM Henryk Kania przez firmy pośrednictwa pracy, od dwóch miesięcy nie otrzymuje wynagrodzeń.

We wtorek 4 czerwca spółka podała, że planuje iść z wierzycielami na układ – podzielić zobowiązania finansowe na grupy i jako priorytetowo potraktować tych, którym firma jest winna co najmniej milion złotych z tytułu dostaw.

Dostaną oni 100 proc. zobowiązań. W najgorszej sytuacji są drobni inwestorzy, którym ZM Henryk Kania oferują tylko spłatę 80 proc. wartości zadłużenia.

Zobacz także

Skąd aż takie problemy finansowe firmy? Spółka podała, że powodem są podwyżki cen surowca na rynku mięsnym w pierwszym kwartale tego roku. W rezultacie zmniejszyła się produkcja, spowolniły obroty należności i zmniejszyły się zapasy gotówki. 

Jednak według analizy PAP Biznes ZM Henryk Kania przekazały ponad 400 mln zł w transferach pieniężnych do spółki Rubin Energy Sp. z o.o. Firma nie spłacała regularnie zobowiązań, a mimo to producent wędlin nie domagał się terminowej spłaty długów.

Według Business Insider Polska dotychczasowy audytor firmy – PKF Consult – odmówił wydania opinii z badania sprawozdania finansowego ZM Henryk Kania za ubiegły rok. Powodem były liczne błędy księgowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska