Zamknij

Leasing po szwedzku. IKEA planuje wynajem mebli

Piotr Drabik
08.02.2019 10:48
Handel. IKEA planuje wynajem mebli dla klientów biznesowych
fot. mastrminda/Shutterstock (ilustracyjne)

Szwedzki gigant IKEA planuje rozpocząć wynajem mebli dla klientów biznesowych. Pilotażowy projekt leasingu ma rozpocząć się w Szwajcarii, ale możliwe, że w przyszłości podobna opcja będzie dostępna w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

IKEA to światowy lider w handlu mebli oraz elementów dekoracyjnych – na całym świecie zatrudnia ponad 400 tys. osób, a światowy dochód w 2016 roku przekroczył 40 miliardów dolarów.

Torbjörn Lööf, jeden z szefów IKEI, w wywiadzie dla dziennika „Financial Times” zapowiedział zmianę modelu biznesowego szwedzkiego giganta – przejście z handlu do wynajmu sprzętów. 

Zobacz także

Gdzie będzie dostępny leasing mebli z IKEA?

–Zamiast wyrzucać meble, będziemy mogli je odnowić i ponownie sprzedać, przedłużając tym samym cykl życia produktów – argumentował.

Szczegóły leasingu oferowanego przez IKEA opisał brytyjski „The Guardian”. Jeszcze w tym miesiącu w Szwajcarii ma się pojawić możliwość wynajmu krzeseł i biurek dla klientów biznesowych. Oferta ma zostać poszerzona również o meble kuchenne. 

IKEA czeka na rezultaty testów nowej oferty handlowej. Jednak niewykluczone, że będą z niej mogli w przyszłości skorzystać również polscy klienci szwedzkiego giganta meblowego.

Zobacz także

– Planujemy wprowadzić tego typu usługi, z tym że projekt jest na bardzo wstępnym etapie. Sprawdzamy, co w naszych warunkach, także prawnych, jest możliwe – zapowiedziała Katarzyna Broniarek, dyrektor komunikacji korporacyjnej w polskiej IKEA Retail, cytowana przez „Puls Biznesu”.

Podkreśliła, że część polskich klientów IKEI jest gotowa na „usługi opierające się o koncepcję ekonomii współpracy czy współdzielenia”.

Dziennik przypomniał, że IKEA istnieje w Polsce od 1990 roku – obecnie oferuje 10 marketów, obsługuje 16 fabryk i zatrudnia 4 tys. osób

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu/PTD