Zamknij

Fujifilm wznawia produkcję czarno-białych kliszy

11.06.2019 14:11
Fujifilm wznawia produkcję czarno-białych kliszy. Japonia. Fotografia
fot. phadungsak sawasdee/Shutterstock (ilustracyjne)

Fujifilm wznowi produkcję czarno-białych kliszy do aparatów fotograficznych. Japoński koncern zrezygnował z ich produkcji z powodu niskiej sprzedaży. Teraz do niej wraca po zapytaniach od klientów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał „The Japan Times”, Fujifilm w październiku ubiegłego roku zdecydował o wycofaniu produkcji czarno-białych filmów do aparatów fotograficznych. Był on w ofercie japońskiego koncernu od 1963 roku.

Wśród powodów decyzji był malejący popyt, trudności z dostępem do surowców niezbędnych do produkcji kliszy oraz szeroka dostępność aparatów cyfrowych. 

Zobacz także

Nie wszystkim klientom spodobała się decyzja Fujifim. Firma otrzymała wiele próśb z zapytaniem o wznowienie produkcji czarno-białych kliszy. Szczególnie od młodych pasjonatów fotografii, którzy doceniają walory estetyczne fotografii monochromatycznej.

Ponadto w internecie pojawiły się poradniki, jak używać przeddatowanych kliszy od Fujifilm, aby wykorzystać je do tworzenia kreatywnych zdjęć. 

Japońska gazeta poinformowała, że nowe czarno-białe klisze będą nazywać się Neopan Acros 100II. Ich cena nie została jeszcze ustalona. Jak podał koncern Fujifilm, wznowienie produkcji filmów jest możliwe m.in. dzięki znalezieniu substytutów do trudno dostępnych składników.

Zobacz także

Koncern Fujifilm zatrudniał w 2017 roku ponad 79 tys. pracowników i przynosi 2,6 mld japońskich jenów rocznie (90,4 mln zł).

RadioZET.pl/The Japan Times