Zamknij

Czego polskie firmy boją się najbardziej

Olga Papiernik
28.09.2018 16:14
budynki
fot. Tim Trad on Unsplash

Wzrost inwestycji przedsiębiorstw będzie nadal niski, tak założono w budżecie na przyszły rok. Jednak nawet takie założenia mogą się okazać zbyt optymistyczne, bo na świecie zmieniło się podejście do zarządzania pieniędzmi przez firmy, czego polski rząd prawdopodobnie nie dostrzega.

- Wzrost inwestycji będzie nadal jednocyfrowy, bo polskie firmy odczuwają niepewność co do polityki gospodarczej rządu, co spowodowane zostało podatkiem bankowym czy ograniczeniem handlu w niedzielę, a pojawiły się kolejne zagrożenia - mówi  Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS. - Gwałtownie pogorszyła się sytuacja na rynku pracy.

Sytuację na rynku pracy gwałtownie pogorszyło obniżenie wieku emerytalnego. Program 500+ wpłynął na obniżenie aktywności zawodowej kobiet. Zmiany w systemie prawnym podwyższają niepewność, obniżając skłonność do inwestowania. Polskie firmy trzymają na lokatach aż ponad 250 mld zł.

Zmienia się też podejście na świecie do zarządzania gotówką przez przedsiębiorstwa, co coraz bardziej będzie też dotyczyło polskich firm: - Kiedyś uważano, że gotówka powinna być w obrocie i nie należy jej trzymać w bankach, teraz strategią zarządzania finansami jest inna, trzymając gotówkę w bankach  firmy zyskują prestiż w oczach kontrahentów i czekają na okazję, aby kupić mniejsze firmy.

MarketNews24/OP