Zamknij

„Ciche godziny” w marketach w Polsce. To ukłon w stronę osób z autyzmem

Piotr Drabik
31.05.2019 12:00
Ciche godziny w Auchan. Akcja jest pomocą dla osób z autyzmem. Co to jest
fot. pixfly/Shutterstock (ilustracyjne)

Kolejne markety przyłączają się do akcji „Ciche godziny”. Dzięki niej w określonych godzinach oświetlenie sklepu jest ograniczane i wyłączana jest muzyka wewnątrz sklepów. To ukłon w stronę osób cierpiących na spektrum autyzmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Ciche godziny” coraz częściej pojawiają się w polskich sklepach. W ostatnich tygodniach do akcji przyłączyły się m.in. hipermarkety i markety Auchan w Gdańsku i Włocławku.

Czym są „Ciche godziny”?

W określonych przez sklepy godzinach zostają przyciemnione światła, nie są nadawane komunikaty głosowe, nie słychać muzyki, a wszystkie telewizory są wyłączone. Ponadto w sklepach Auchan jest otwarta uprzywilejowana kasa dla osób cierpiących na spektrum autyzmu.

Zobacz także

W przypadku Auchan „Ciche godziny” zostały wprowadzone w każdy wtorek od godz. 15 do 17.

– Każdy sklep Auchan, w swoim rytmie, wprowadza obecnie tę akcję. Chcemy dzielić się tą dobrą praktyką, ale przede wszystkim działać na rzecz lokalnych społeczności – powiedziała Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska, cytowana przez Trojmiasto.pl.

Dlaczego zmniejszenie bodźców świetlnych i dźwiękowych jest tak ważne dla osób ze spektrum autyzmu?

Zobacz także

– Są to problemy z funkcjonowaniem społecznym, w tym rozumieniem zasad i norm, z komunikowaniem się z otoczeniem oraz ze sztywnymi wzorcami zachowań. Wiele z tych osób cierpi na zaburzenia zmysłów, przede wszystkim na nadwrażliwość wzrokową i słuchową, które uniemożliwiają im przebywanie w głośnych i oświetlonych jaskrawym, ostrym światłem miejscach – wskazała Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, w rozmowie z Trojmiasto.pl.

Do podobnej akcji w Irlandii przyłączył się w ubiegłym roku miejscowy oddział „Lidla”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Trojmiasto.pl/PTD