Zamknij

Bezrobotni założyli prawie pół miliona firm przez 10 lat. Ile to kosztowało?

Piotr Drabik
26.03.2019 18:47
Bezrobotni otrzymali miliardy złotych na dotację własnego biznesu. Rynek pracy
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustrujące)

Aż 8,83 miliardów złotych urzędy pracy wydały przez ostatnią dekadę na bezzwrotne dotacje dla bezrobotnych na rozkręcenie własnego biznesu. Przez 10 lat w ten sposób powstało prawie pół miliona firm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal Mambiznes.pl, w ubiegłym roku urzędy pracy maksymalnie przeznaczały jednorazowo 25,5 tys. zł na założenie własnej firmy przez osoby bezrobotne.

Miliardy dla bezrobotnych na firmy

Program bezzwrotnych dotacji na rozkręcenie własnego biznesu przez osoby zarejestrowane w urzędach pracy to jedna z najpopularniejszych form aktywizacji bezrobotnych. 

W sumie w ubiegłym roku dzięki dotacjom powstało 36 724 firm, na które z budżetu państwa wydano 749 mln złotych. 

Zobacz także

Dla porównania - w 2009 roku na dotacje przeznaczono 1 mld 93 mln zł, za które zarejestrowano 63 964 przedsiębiorstw. W sumie przez ostatnie dziesięć lat urzędy pracy oddały dla bezrobotnych aż 8,84 mld zł. Za te pieniądze założono 471 407 firm.

Ile z tych biznesów przetrwało po preferencyjnym okresie 12 miesięcy? Okazuje się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "nie prowadzi badania mającego na celu monitorowanie działalności gospodarczej firm zakładanych w ramach formy wsparcia – dofinansowanie działalności gospodarczej". 

Zobacz także

Jak można uzyskać dotację z urzędu pracy?

Jak zaznaczył Mambiznes.pl, w tym roku bezrobotni mogą otrzymać maksymalnie 28 936,98 zł dotacji na założenie własnej firmy. To większa kwota niż w roku ubiegłym, ponieważ w górę poszła również wartość przeciętnej płacy w trzecim kwartale ubiegłego roku. Wysokość dotacji zależy jednorazowo od decyzji danego urzędu pracy.

Dotację na własny biznes może otrzymać osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, która w okresie ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Portal tłumaczył, że ta forma dofinansowania jest niedostępna dla osób, które skorzystały z pożyczki z Funduszu Pracy lub innych rządowych programów wspierających podejmowanie działalności gospodarczej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Mambiznes.pl/PTD