Bezrobotni dostaną 22 mln zł z UE, jeśli założą własną firmę

Olga Papiernik
11.12.2017 08:32
Bezrobotni dostaną 22 mln zł z UE, jeśli założą własną firmę
fot. East News

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020. To drugi i ostatni taki konkurs w tym programie - poinformował PAP urząd marszałkowski.

W pierwszym konkursie - od 2015 r. - na dotacje do zdobycia było w sumie 12 mln zł.

Teraz województwo podzielono na cztery subregiony i dla wszystkich wybrano 12 instytucji otoczenia biznesu, do których zainteresowani zdobyciem pieniędzy na własny biznes powinni się zgłaszać. To te instytucje udzielą zainteresowanym porad, ocenią pomysły na biznes.

W subregionie białostockim do podziału jest 7,7 mln zł, w bielskim 3 mln zł, w łomżyńskim 5,9 mln zł, a w suwalskim 5,6 mln zł. Urząd szacuje, że łącznie dotacje dostanie ponad 450 osób. Każda z takich osób maksymalnie może dostać od 23 do ponad 24,3 tys. zł. dotacji.

Urząd marszałkowski poinformował, że dotacje są przeznaczone dla osób powyżej 30-ego roku życia z województwa podlaskiego, bezrobotnych, szukających pracy lub nieaktywnych zawodowo, lub dla osób które są w tzw. szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np. są w wieku 50plus, są osobami z niepełnosprawnością, mają niskie kwalifikacje, są długo bez pracy. Preferowane są także kobiety.

To drugi i ostatni konkurs na dotacje na założenie działalności gospodarczej z RPO na lata 2014-2020.

- Na razie nie planujemy kolejnych naborów, gdyż wyczerpana została przewidziana na ten cel alokacja. Warto podkreślić, że byliśmy jednym z niewielu województw, które w tej perspektywie 2014-2020 udzielały dotacji na rozpoczęcie działalności. Większość regionów zdecydowała się wyłącznie pożyczki. - poinformowała PAP Barbara Likowska-Matys z departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Także w Podlaskiem pożyczki, m.in. na założenie działalności gospodarczej z obecnego RPO ruszą w 2018 r.

PAP/Izabela Próchnicka/OP