Zamknij

Drastyczny spadek liczby aptek w całej Polsce

Piotr Drabik
13.02.2019 11:20
Apteki. W ubiegłym roku spadła liczba aptek w całej Polsce. Medycyna
fot. Mirco Vacca/Shutterstock (ilustracyjne)

Po raz pierwszy od lat spadła liczba aptek w Polsce. Zdaniem firmy doradczej Grant Thornton, która opracowała raport na temat rodzimego rynku farmaceutycznego, powodem jest reforma „Apteka dla aptekarza”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Apteki w Polsce przez ostatnie lata wyrastały jak grzyby po deszczu. Według Grant Thornton w latach 2001-2017 liczba czynnych aptek powiększyła się o 10,4 tys. – średnio o 612 rocznie.

Ile aptek zamknięto w ubiegłym roku?

Po raz pierwszy od lat tendencja wzrostowa w przemyśle farmaceutycznym została wstrzymana. W ubiegłym roku ubyło w całej Polsce 458 aptek. Dla porównania w 2017 roku ich liczba zwiększyła się o 230.

Zobacz także

W sumie łączna liczba aptek w ubiegłym roku wynosiła 14453 – to najniższy poziom od pięciu lat.

Zdaniem analityków Grant Thornton głównym powodem jest wprowadzona w ubiegłym roku reforma „Apteka dla aptekarza”.

Według nowych przepisów nie tylko trzeba mieć odpowiednie uprawnienia farmaceutyczne do założenia apteki, ale również nie mogą być bliżej niż w odległości 500 metrów od innej apteki i gęściej niż jedna na 3000 mieszkańców danej gminy. Ten ostatni warunek nie musi być spełniony, jeśli nowa apteka znajduje się w odległości kilometra od istniejącego już punktu z lekami.

Zobacz także

Tendencja spadkowa może się utrzymać

Gwałtowny spadek liczby aptek ma się w końcu ustabilizować, ale nadal nie można spodziewać się wzrostów w tym zakresie – przewiduje Grant Thornton.

W 2019 roku będziemy jednak świadkami walki o terytorium pomiędzy obecnymi uczestnikami rynku a lokalnymi kontrahentami. Wygrany może zapewnić sobie spokój na lata” – prognozowano w raporcie.

– Nowelizacja Prawa farmaceutycznego wprowadziła prawdziwą rewolucję na rynku aptecznym. Przy zachowaniu obecnych trendów, w 2019 roku możemy się spodziewać spadku ogólnej liczby aptek o kolejne 400 podmiotów. Nie oznacza to jednak, że osoby prowadzące obecnie apteki mogą spocząć na laurach i liczyć na stały przyrost klientów – skomentował Paweł Sobolak, doradca Grant Thornton.

Zobacz także

RadioZET.pl/Grant Thornton/PTD