Zamknij

Amazon w Polsce daje podwyżki. Od lipca 20 zł brutto za godzinę

18.06.2019 09:45
Amazon daje podwyżki. Od lipca 20 zł brutto za godzinę. Wcześniej pracownicy grozili strajkiem
fot. Robert Stachnik/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Od 20 zł brutto za godzinę będą zarabiać pracownicy koncernu Amazon w Polsce. Od początku lipca amerykańska firma podniesie pensje pracownikom centrów logistyki e-commerce w Polsce. Wcześniej związkowcy grozili strajkiem w firmie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Nowi pracownicy będą pracować m.in. w przygotowywanym do otwarcia centrum logistyki w Pawlikowicach w województwie łódzkim.

Ile będą zarabiać pracownicy w Amazonie?

Amazon działa w Polsce od pięciu lat. W tym czasie firma stworzyła w pięciu centrach logistyki e-commerce ponad 14 tys. stałych miejsc pracy. Do tej pory zainwestowała w naszym kraju ponad 4 mld zł.

Zobacz także

We wtorek Amazon poinformował, że od początku lipca podwyższy stawki godzinowe we wszystkich swoich centrach logistyki e-commerce w kraju: w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz obu centrach we Wrocławiu.

Pracownicy poziomu początkowego otrzymają od 20 zł brutto za godzinę pracy, kierownicy zespołów – od 25 zł brutto.

– Chcemy zawsze być pracodawcą pierwszego wyboru, dlatego każdego roku, w drugim kwartale, dokonujemy przeglądu pensji. Cieszymy się, że wzrosną one również w tym roku. Podwyżki obejmą pracowników zatrudnionych na cały etat, pół etatu, a także sezonowo – poinformował wiceprezes ds. operacyjnych Amazon na Europę Steven Harman.

Podwyżkę, podobnie jak w poprzednich latach, poprzedziła analiza pensji i benefitów ponad 150 innych pracodawców, działających w regionach, gdzie funkcjonują centra Amazon.

Regionalna dyrektor HR Amazon Marta Dworowska poinformowała w przekazanym komunikacie, że poza wynagrodzeniem podstawowym osoby zatrudnione w Amazon otrzymują także m.in. premię specjalną za frekwencję indywidualną i produktywność zespołu.

Zobacz także

Związkowcy o złych warunkach pracy

W powstającym w Pawlikowicach szóstym centrum logistyki Amazon pracę ma znaleźć ponad 1 tys. osób. Nowe centrum ma liczyć 45 tys. m kw. Poza centrami logistyki e-commerce Amazon posiada też w Polsce Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie.

Na bardzo złe warunki pracy w centrach logistycznych zwracali uwagę związkowcy. Na początku maja tego roku weszli w spór zbiorowy z Amazonem. To daje możliwość zorganizowania referendum strajkowego w firmie.

– Amazon cały czas podkreśla, że częścią naszego wynagrodzenia są premie, ale są one wypłacane powyżej 100 procent, a nawet 120 procent normy. Także nakręca to cały czas wyścig szczurów i nie jest to tylko nasza opinia, ale również biegłych sądowych. To jest opinia sądów, które wydały na ten temat wyroki – podkreśliła na początku czerwca Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej Amazon w rozmowie z TVP Wrocław. 

W maju sąd w Poznaniu orzekł, że Amazon jest nastawiony tylko na zysk, a zwalnianie za niewyrobienie powyżej 90 proc. normy jest niezgodne z prawem pracy.

Co na to Amazon? - Wyrok jest nieprawomocny i w tej chwili nie powinno się go komentować. Jakkolwiek pragnę zwrócić uwagę, że sąd we Wrocławiu rozstrzygnął podobną sprawę  w wyroku prawomocnym na korzyść Amazon - przekazała Marta Rzetelska, PR manager Amazon Polska.

- Amazon zawsze działa zgodnie z prawem i ściśle przestrzega wszystkich przepisów prawa pracy. Podobnie jak większość firm wyznaczamy cele naszym pracownikom i aktywnie wspieramy osoby, które mogą mieć problemy z ich osiągnięciem, m.in. oferując im dedykowane szkolenia. Zdecydowana większość pracowników osiąga zakładane cele lub znacząco je przekracza - zapewniła Rzetelska.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 roku, należy do pionierów w sprzedaży przez internet. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP Wrocław