Zamknij

21 proc. polskich firm należy do kobiet

Olga Papiernik
30.05.2018 15:51
bizneswomen
fot. Brooke Lark on Unsplash

21 proc. zarejestrowanych w Polsce firm należy do kobiet. Właścicielki polskich firm mają 310 tys. czynnych firmowych produktów kredytowych. Polskie przedsiębiorczynie  mają do spłaty 17,63 mld zł - informuje BIK

W opublikowanym w środę badaniu KANTAR TNS, na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, blisko 60 proc. respondentek potwierdziło, że z powodzeniem łączy aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Ponad połowa (53 proc.) Polek to mężatki, a kolejne 15 proc. żyje w związkach partnerskich. Oznacza to, że 68 proc. kobiet prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem lub partnerem.

Jak wynika z badania 52 proc. menedżerek i 58 proc. przedsiębiorczyń posiada dzieci, a prawie połowa z nich ma dzieci poniżej 10. roku życia. Dzieci kobiet prowadzących własny biznes zazwyczaj pozostają pod opieką dziadków, ojca dziecka lub - w trzeciej kolejności - pod opieką instytucji (żłobka, przedszkola, szkoły). Nieco inaczej wygląda opieka nad dziećmi mam pracujących na stanowiskach menedżerskich - ich pociechy zauważalnie częściej znajdują się pod opieką instytucjonalną, jednak w drugiej kolejności także pod opieką dziadków czy ojca dziecka. Dedykowana opiekunka jest wsparciem dla jedynie 6 proc. przedsiębiorczyń i 3 proc. menedżerek.

W opinii 85 proc. bizneswomen - kobiet, pracujących jako menedżerki lub prowadzących własne firmy praca zawodowa ma szansę iść w parze z macierzyństwem.

73 proc. Polek odpowiedziało, że samotne macierzyństwo nie stanowi problemu i nie powinno być postrzegane jako powód do wstydu. Jednocześnie 67 proc. badanych potwierdziło, że oboje rodziców powinno angażować się w dbanie o dzieci i dom w równym stopniu. Jednocześnie jedna czwarta z nich jest zdania, że to mężczyzna powinien być głównym żywicielem rodziny, w co siódmym gospodarstwie obie strony dostarczają tyle samo środków do domowego budżetu. Odsetek ten jest zdecydowanie wyższy wśród kobiet pracujących zawodowo - jako właścicielki własnych firm (36 proc.) oraz na stanowiskach menedżerskich (39 proc.).

BIK podał, że ponad 217 tys. firm należących do pań znajduje się w bazie BIK Przedsiębiorca z tytułu zobowiązań finansowych zaciągniętych na cele prowadzonej działalności, co stanowi 30 proc. łącznej liczby mikrofirm posiadających kredyty firmowe. Swoją działalność firmową właścicielki firm finansują, m.in. za pomocą kredytów, a wartość ich firmowych zobowiązań kredytowych wynosi 17,63 mld zł, co stanowi 26 proc. łącznej wartości kredytów zaciągniętych przez jednoosobowe działalności gospodarcze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Właścicielki polskich firm mają 310 tys. czynnych firmowych produktów kredytowych, rozumianych jako kredyty obrotowe, inwestycyjne i limity w koncie i na karcie kredytowej, opiewających na łączną kwotę pozostającą do spłaty w wysokości 17,63 mld zł. Biorąc pod uwagę wiarygodność płatniczą, 25,56 tys. kredytów firm, których właścicielkami są kobiety, ma opóźnienie w spłacie pow.90 dni, co w ujęciu wartościowym wynosi 1,99 mld zł.

Jak wynika z danych BIK, polskie bizneswomen lepiej od mężczyzn radzą sobie ze spłatą kredytów.

Próba porównania zachowań kredytowych kobiet i mężczyzn w oparciu o dane BIK, nie odnotowała istotnych różnic. 

PAP/Małgorzata Dragan/OP