Zamknij

Najem okazjonalny – na czym to polega i czy się opłaca?

04.03.2019
Aktualizacja: 03.12.2020 19:14
Uśmiechnięta para wynajmuje mieszkanie i odbiera klucze od właściciela
fot. Shutterstock

Najem okazjonalny staje się coraz to bardziej popularną formą wynajmowania mieszkań. Taki rodzaj umowy chroni wynajmującego przed niesfornymi lokatorami, którzy nie chcą opuścić mieszkania. Na czym polega, ile kosztuje i kiedy należy zgłosić go do Urzędu Skarbowego?

W Internecie krąży wiele mrożących krew w żyłach opowieści na temat lokatorów, którzy demolują wynajmowane mieszkania, nie płacą czynszu i finalnie nie chcą się z mieszkania wyprowadzić. Część z nich z pewnością jest przesadzona, ale właściciele mieszkań chcą się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami. Najem okazjonalny będzie zabezpieczeniem dla właściciela w kwestiach finansowych. Czym jest najem okazjonalny? Czy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wynająć swoje mieszkania? Zdradzamy, ile kosztuje oraz jakie formalności trzeba dopełnić, m.in. w urzędzie skarbowym i u notariusza.

Zobacz także: Czym jest hipoteka? Zobacz, jak działa, sprawdź swoje prawa i jej rodzaje

Najem okazjonalny – czym jest?

Najem okazjonalny jest rodzajem najmu, obowiązującym w Polsce od 2009 roku. Od tego czasu staje się to coraz to bardziej popularną formą wynajmowania mieszkań.

Najem okazjonalny zapewnia właścicielom nieruchomości większą ochronę ich własności. To właściciel podejmuje decyzję, w jaki sposób będzie chciał zawrzeć umowę z przyszłymi lokatorami, dlatego nie każdy korzysta z tego prawa.

Umowa najmu okazjonalnego zabezpiecza interesy właściciela mieszkania na wypadek problemów z najemcami, którzy nie chcieliby opuścić mieszkania nawet po upływie czasu umowy.

Skorzystać z tej formy umowy najmu okazjonalnego mogą tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

Zobacz także: Darowizna - co musisz wiedzieć, gdy chcesz komuś coś podarować? 

Najem okazjonalny – umowa

Umowa najmu okazjonalnego musi zostać sporządzona na piśmie, inaczej nie będzie ona ważna. Warto wiedzieć, że umowa najmu okazjonalnego nie może być zawarta na czas dłuższy niż 10 lat.

Z czego składa się umowa najmu okazjonalnego?

  • Oświadczenia najemcy w formie aktu notarialnego – najemca zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu we wskazanym terminie,
  • oświadczenia najemcy, w którym zostanie wskazany inny lokal do mieszkania w razie wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
  • oświadczenie, w którym właściciel lokalu wyrazi zgodę na zamieszkiwanie go przez lokatorów.

Co ważne – każda wprowadzona zmiana w umowie powinna mieć również swoje potwierdzenie na piśmie, bo w razie nieporozumień nie będzie można nic udowodnić.

Dlatego też, w celu jej sporządzenia, należy udać się do notariusza. 

Zobacz także: Co powinieneś wiedzieć, jeżeli dostałeś spadek? Formalności, które trzeba załatwić

Najem okazjonalny - notariusz i koszt

Umowa najmu okazjonalnego zostaje podpisana przez obie strony. Dodatkowo, najemca jest zmuszony podpisać akt notarialny. Warto też wiedzieć, że wysokość ustalonej wcześniej kaucji, nie może przekroczyć sześciokrotności ceny najmu.

Najem okazjonalny łączy się z różnymi opłatami. Koszty, które trzeba pokryć u notariusza, wahają się w przedziale między 150 a 300 złotych. Koszty te czasami są pokrywane przez najemcę, czasami dzielone po połowie. Zdarza się, że właściciel bierze te koszty podpisania umowy na siebie.

Bardzo ważne! Żeby umowa była ważna, właściciel jest zobowiązany zgłosić umowę w urzędzie skarbowym.

Najem okazjonalny - zgłoszenie do urzędu skarbowego

Ostatnią rzeczą, jakiej musi dopilnować wynajmujący, jest zgłoszenie najmu okazjonalnego w urzędzie skarbowym. Ma na to 14 dni od oddania mieszkania. Następnie będzie musiał pamiętać o rozliczeniu podatku od wynajmu.

Najemca musi natomiast udać się do notariusza wraz z oświadczeniami i w obecności rejenta podpisać oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Zobacz także: Czym jest rękojmia? Dowiedz się, jak dochodzić swoich roszczeń