Zamknij

Podwyżki w mBanku. Od sierpnia klienci zapłacą więcej np. za wypłaty

18.06.2019 12:40
mBank podwyżki 2019. Od sierpnia klienci zapłacą więcej np. za wypłaty
fot. Jirapong Manustrong/Shutterstock (ilustracyjne)

Jeden z największych banków w Polsce — mBank — poinformował o podwyżkach dla swoich klientów. Od sierpnia pobierane będą większe opłaty za karty debetowe czy prowizje za wypłaty z bankomatów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

mBank, który posiada w Polsce około 5,6 mln klientów indywidualnych, poinformował o zmianach w wysokości opłat bankowych. Będą one obowiązywać od sierpnia tego roku.

Jakie podwyżki w mBanku?

Do 7 zł wzrosną opłaty za karty debetowe do eKonto standard, eKonto plus, eKonto m powyżej 25. roku życia i eKonto. Zmieni się też warunek, który zwalnia z tej opłaty. Dotychczas wystarczyło zrobić pięć transakcji kartą w miesiącu. Teraz będzie to suma kwot za transakcje dowolną kartą debetową lub kredytową wykonane w miesiącu, łącznie 350 zł.

Zobacz także

Warunek ten zmieni się również dla eKonta z darmowymi bankomatami, opłata za kartę do tego konta się nie zmieni.
Możesz uniknąć opłaty za kartę, jeśli zapłacisz dowolną kartą debetową lub kredytową, łącznie min. 350 zł w ciągu miesiąca.

Ponadto klienci mBanku zapłacą więcej – 2,5 zł zamiast 1,3 zł za wypłaty z bankomatów poniżej 100 zł. Dla eKonta m 21-24 lata próg 50 zł się nie zmienia. Klient nie zapłaci nic, jeśli wypłaci gotówkę BLIK-iem lub kartą powyżej 100 zł.

Od sierpnia zostanie ujednolicona do 3 proc. wysokość prowizji za przewalutowanie transakcji kartami Mastercard (niezależnie od waluty transakcji). Jeśli klient korzysta z karty debetowej, może uniknąć prowizji, jeśli uruchomi na swojej karcie usługę wielowalutową. Kartą kredytową World Mastercard Intensive nadal można płacić bez prowizji.

Od 19 sierpnia 2020 roku mBank zacznie bezwarunkowo pobierać opłatę roczną za kartę Miles & More. Do tego czasu klienci nie poniosą opłaty, o ile spełnią warunki uprawniające do zwolnienia z opłaty. Można również zamienić swoją kartę Miles & More, na inną, która pozwoli uniknąć opłaty rocznej.

Wzrośnie też prowizja za wypłaty gotówki kartami kredytowymi World Mastercard Intensive – do 5 proc, min. 10 zł. W bankomacie bezpłatnie wypłacić można gotówkę z mKonta Intensive. Jeśli jednak klient chce wypłacić gotówkę kartą kredytową, tej opłaty nie da się uniknąć.

Zobacz także

Za usługę wypłaty ze wszystkich bankomatów klienci mBanku zapłacą 7 zł. Jeśli chce się skorzystać z tej usługi, zmiana opłaty jest nieunikniona. Jeśli chce się zrezygnować z usługi, masz do tego prawo.

Natomiast jeśli klient chce skorzystać ze wszystkich bankomatów bez opłat, może przekształcić rachunek na konto, które to umożliwia. 

Ponadto od sierpnia tego roku wzrosną opłaty za prowadzenie kont: mKonto Multi Comfort z 4,5 zł na 7,5 zł, mKonto Multi Active (w zależności od daty zawarcia umowy): z 9 zł na 15 zł i 9,5 zł na 15 zł, eKonto Plus z 5 zł na 7 zł.

Jeśli klient ma mKonto Multi Comfort lub mKonto Multi Active z umową zawartą przed 25.03.2013 roku, opłaty nie da się uniknąć. Można spróbować jednak przekształcić dotychczasowy rachunek na bezpłatne eKonto osobiste lub mKonto Intensive. 

Z kolei w przypadku mKonta Multi Active z umową zawartą po 26.03.2013 r., można obniżyć wysokość opłaty z 15 zł na 5 zł, jeśli suma wpływów na ten rachunek lub eMax wynosi minimalnie 1000 zł na miesiąc.

Jaki jest powód wzrostu opłat w mBanku?

Portal Cashless.pl poinformował, że bank tłumaczy się wysokimi obciążeniami podatkowymi sektora bankowego w Polsce, w tym wzrostem opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny o 77 proc. oraz na Komisję Nadzoru Finansowego o 46 proc.

Zdaniem prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego bankom w Polsce funkcjonuje się dziś bardzo trudno. Oprócz obciążeń podatkowych składają się na to m.in. wielokrotnie wyższe wymogi kapitałowe niż w innych krajach.

Stypułkowski dodał, że jeśli obciążenia się nie zmniejszą, to banki zaczną balansować między dostarczeniem wysokiej jakości usług, bezpieczeństwem depozytów a zadowoleniem akcjonariuszy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe/Cashless