Zamknij

Czy lokaty są dobrym sposobem na zabezpieczenie przyszłości? To musisz wiedzieć

Marta Wilczkowska
18.02.2019
Aktualizacja: 29.11.2020 14:50
Kobieta przelicza swoją lokatę
fot. Shutterstock

Wiele osób decyduje się na założenie lokaty. Umieszczają tam swoje oszczędności w nadziei, że pomnożą swoje pieniądze. Co trzeba wiedzieć o lokatach i czy naprawdę jest to tak świetne rozwiązanie?

Co zrobić z oszczędnościami? To pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie pieniędzy na lokacie. Co o niej wiemy? Wyobrażamy sobie, że pieniądze będą się mnożyć i będziemy mieć ich jeszcze więcej. Na co trzeba uważać, gdy decydujemy się na założenie lokaty? Na czym lokaty polegają i dla kogo są przeznaczone? Przedstawiamy wszystkie informacje, które powinniście wiedzieć na temat lokat. 

Zobacz także: Czym jest hipoteka? Zobacz, jak działa, sprawdź swoje prawa i jej rodzaje

Lokaty – czym są?

Lokata każdemu z nas wydaje się czymś dobrym. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinniśmy uważać, gdy się na nią decydujemy. 

Lokata jest umową, jaką zawiera się z bankiem, któremu powierza się swoje oszczędności. Bank zobowiązuje się oddać pieniądze z odsetkami po wygaśnięciu umowy. Mówi się, że na lokatach nie traci się pieniędzy, chyba że zerwiesz umowę wcześniej. Czy jednak na pewno wszystko wygląda tak kolorowo?

Lokata jest dobrym sposobem na oszczędności, ale jest też dość ryzykowna. Nie powinno się do niej podchodzić właśnie jak do czegoś, co pozwala pomnożyć pieniądze, bo nie do końca o to w niej chodzi. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które przedstawiamy poniżej. Bardzo ważne – od tego co zarobisz na lokacie, będzie trzeba odprowadzić podatek.

Zobacz także: Ile wynosi podatek dochodowy w Polsce? [PORADNIK]

Lokaty – na co trzeba zwrócić uwagę?

Zawsze jeśli chodzi o zawieranie umów, oszczędności, ubezpieczenia czy przekazywanie pieniędzy, trzeba się dokładnie zastanowić. Ważne, by skrupulatnie czytać wszystkie dokumenty, nie bać się zadawać pytań i starać się pozbyć wszelkich wątpliwości.

Również w przypadku lokaty, powinniśmy wcześniej zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Jest kilka rzeczy na które koniecznie należy zwrócić uwagę. To między innymi oprocentowanie, minimalna kwota założenia lokaty czy czas trwania lokaty.

Banki zwykle określają kwotę minimalną, od której można założyć lokatę. Często jest to 500 złotych

Lokaty – jakie są rodzaje?

Warto wiedzieć, że na rynku jest wiele rodzajów lokat. Można wyróżnić m.in.:

  • lokata terminowa zwykła,
  • lokata rentierska – przeznaczona dla osób, które mają duże zasoby finansowe,
  • lokata dynamiczna – oprocentowanie lokaty wzrasta wraz z czasem trwania lokaty,
  • lokata z funduszem- część środków jest umieszczona na klasycznej lokacie o stałym oprocentowaniu, a część lokowana w fundusz inwestycyjny,
  • lokata negocjowana - przy określonej kwocie depozytu masz prawo negocjować wysokość oprocentowania lub inne warunki lokaty.

Zobacz także: Darowizna - co musisz wiedzieć, gdy chcesz komuś coś przekazać?

Oprocentowanie lokaty

Bardzo istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest oprocentowanie lokaty. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu dowiesz się, ile dostaniesz dodatkowych pieniędzy, gdy przekażesz w opiekę swoje oszczędności bankowi.

Na oprocentowanie lokaty bardzo duży wpływ ma wysokość depozytu i czas jego trwania. Warto wiedzieć, że oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Banki bardzo często podają oprocentowanie nominalne, w którym nie są uwzględnione podatki czy odsetki. To, ile zyskasz na lokacie, definiuje oprocentowanie realne. Najlepiej jeśli przewyższa jej stopę.

Zwróć również uwagę na odsetki dopisywane do kapitału. Im częściej bank to robi, tym lepiej.

Lokaty – długość trwania lokaty

Długość trwania lokaty zależy od twoich planów. Osoby chcące oszczędzać przez minimum kilka lat, powinny wybrać lokatę długoterminową. Dla osób, które chcą za kilka miesięcy wypłacić pieniądze, lepsza będzie lokata krótkoterminowa.

Lokaty – jak je zerwać?

Decyzja założenia lokaty powinna być przemyślana. Dowiedz się wcześniej w banku jakie poniesiesz konsekwencje w razie zerwania umowy. Całkiem możliwe, że stracisz wszystkie odsetki.

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice?