Zamawianie jedzenia przez internet coraz popularniejsze. Najchętniej jemy pizzę

Piotr Drabik
16.05.2019 11:41
Zamawianie jedzenia przez internet. Pizza najchętniej wybierana przez Polaków
fot. Georgejmclittle/Shutterstock (ilustracyjne)

Rośnie rynek dostaw jedzenia przez internet. Polacy najchętniej zamawiają pizzę, a dokładnie capricciosę. Z kolei największa średnia zamówienia jest nie w Warszawie, a w Piasecznie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, rynek zamawiania jedzenia w Polsce jest coraz większy. W ubiegłym roku jego wartość wyniosła 6 mld zł – to o 500 mln zł więcej niż w 2017 roku. Według prognoz w obecnym roku dostarczanie jedzenia przyniesie firmom 6,6 mld zł.

Według dziennika wpływ na wzrost liczby dostaw ma m.in. program 500 plus oraz ograniczenie handlu w niedziele.

Dostawy jedzenia

Zobacz także

Ile Polacy wydają na zamawiane jedzenie?

Raport „Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w 2018 r.” opublikowany przez Pizzaportal.pl pokazał, że średnio o 35 proc. w niedziele niehandlowe wzrosła liczba zamówień jedzenia z dostawą w porównaniu do niedziel z otwartymi sklepami.

Najczęściej zamówienia przez internet składają mieszkańcy Krakowa, Sopotu i Wrocławia. Z kolei największe zamówienia składają mieszkańcy Piaseczna (woj. mazowieckie) ze średnią 49,3 zł. Z kolei najniższe w Chełmie (woj. lubelskie) – 35 zł.

Do ceny zamawianego jedzenia trzeba jeszcze doliczyć koszt dostawy. Część lokali oferuje bezpłatny przywóz, a pozostałe liczą sobie dodatkowo od 3 do 15 zł. Warto również pamiętać o minimalnej kwocie zamówienia, od której w ogóle istnieje możliwość dostawy (zazwyczaj 20-30 zł).  

Dotyczy to również aplikacji mobilnych, przez które można zamówić jedzenie. Na przykład w Uber Eats minimalnej kwoty zamówienia nie ma, a za dowóz zapłacimy 6,99 zł niezależnie od odległości. Wyjątkiem są tylko zamówienia McDonalda – 7,99 zł, a z warszawskich lokali – 9,99 zł.

Dostawy jedzenia

Zobacz także

Co Polacy zamawiają najchętniej?

Najchętniej zamawianym jedzeniem do domu jest pizza (61 proc.), a najpopularniejszymi jej odmianami capricciosa, margherita i pepperoni.

Na drugim miejscu kuchnia amerykańska, przede wszystkim burgery (22 proc.), kuchnia azjatycka (8 proc.) w tym sushi, kuchnia arabska (6 proc.) z kebabami oraz kuchnia domowa (3 proc.).

Dostawy jedzenia

– Mimo że Polacy coraz częściej i chętniej zamawiają jedzenie online, nie oznacza to, że rezygnują z wizyty w restauracjach – mówi Maria Grzybowska z AmRest, cytowana przez „GW”. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD