Zamknij

Prezenty na koniec roku szkolnego. Nowy trend wśród rodziców

19.06.2019 10:24
Zakończenie roku szkolnego 2019. Dzieci dostają prezenty za naukę. Nowy trend
fot. Adrian Slazok/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Część rodziców planuje podarować swoim dzieciom upominki z okazji zakończenia roku szkolnego. Nową modę nakręcają również sieci handlowe oferujące specjalne zniżki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, w badaniu Smartscope dla sieci RTV Euro AGD 37 proc. rodziców zapowiedziało zakup prezentu dla dziecka z okazji zakończenia roku szkolnego.

Średni budżet zarezerwowany na upominek to 640 zł. Najwięcej ankietowanych, bo 23 proc., planuje wydać kwotę w granicach 500-1000 złotych. Dla porównania do 100 zł na prezent przed wakacjami zadeklarowało 21 proc. badanych.

Zobacz także

Jakie prezenty dla uczniów są wybierane najczęściej? Na pierwszym miejscu znalazł się rower (wybrało go 22 proc. ankietowanych), przed telefonem (20 proc.) i słodyczami (18 proc.). Wśród kategorii produktów bezkonkurencyjna okazała się elektronika.

– W czerwcu klienci byli szczególnie zainteresowani smartfonami i zegarkami zarówno tradycyjnymi, jak i w wersji smart – mówi Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu i marketingu w RTV Euro AGD, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zobacz także

Większość rodziców i osób planujących takie upominki przekazanie prezentu uzależnia od wyników na świadectwie szkolnym – zadeklarowało to 68 proc. badanych w ankiecie pracowni Gfk Geo Marketing. Dla pozostałych uzyskana przez dzieci średnia nie ma znaczenia w przypadku zakupu upominku.

Sprzedaż w okolicach zakończenia roku szkolnego napędzają również sieci handlowe. Na przykład w sklepach Media Markt za każdą piątkę i szóstkę na świadectwie zakupy zostaną obniżone odpowiednio o 5 lub 6 zł.

„Można zyskać łącznie do 100 zł zniżki. Promocja obejmuje także świadectwa uczniów z klas I–III z ocenami opisowymi. Uprawniają one do obniżki wartości zakupów o 20 zł” – wyjaśnia Media Markt.

Gazeta podkreśla, że to tylko jeden z niewielu przykładów, bo przyznawanie prezentów na koniec roku szkolnego jest w Polsce nowym trendem.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita