Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Od stycznia wzrosło minimalne wynagrodzenie. "Nikt nie straci prawa do 500 plus"

02.01.2019 10:33
xxx biznes

Od początku 2019 roku wzrosła płaca minimalna. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie będzie o 150 złotych brutto wyższe, niż w ubiegłym roku. Zmiany dotyczą również wysokości stawki godzinowej. 

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku. Ile wyniesie stawka za godzinę fot. TomaszSupel/Pixabay/PD

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od nowego roku wysokość płacy minimalnej wyniesie 2250 złotych brutto. Dla porównania w minionym 2018 roku wynosiła o 150 złotych mniej. 

Zmiany dotyczą również minimalnej stawki godzinowej, która od stycznia wyniesie 14,7 złotego, czyli o złotówkę więcej niż przed rokiem. 

– W niektórych środowiskach pojawiły się głosy, że płaca minimalna rośnie po to, by część najmniej zarabiających straciła prawo do świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Chcę zdecydowanie zdementować te informacje i uspokoić – w związku ze wzrostem płacy minimalnej nikt nie straci prawa do świadczenia. By nie dopuścić do tego w przyszłości, rozważamy podniesienie kryterium dochodowego w kolejnym roku – wyjaśniła Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy i polityki społecznej.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ogłaszane w formie obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, minimalne wynagrodzenie pobiera 1,5 miliona pracujących Polaków. 

RadioZET.pl/PTD

Oceń