Zamknij

Od stycznia wzrosło minimalne wynagrodzenie. "Nikt nie straci prawa do 500 plus"

Piotr Drabik
02.01.2019 10:33
Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku. Ile wyniesie stawka za godzinę
fot. TomaszSupel/Pixabay/PD

Od początku 2019 roku wzrosła płaca minimalna. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie będzie o 150 złotych brutto wyższe, niż w ubiegłym roku. Zmiany dotyczą również wysokości stawki godzinowej. 

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od nowego roku wysokość płacy minimalnej wyniesie 2250 złotych brutto. Dla porównania w minionym 2018 roku wynosiła o 150 złotych mniej. 

Zmiany dotyczą również minimalnej stawki godzinowej, która od stycznia wyniesie 14,7 złotego, czyli o złotówkę więcej niż przed rokiem. 

Zobacz także

– W niektórych środowiskach pojawiły się głosy, że płaca minimalna rośnie po to, by część najmniej zarabiających straciła prawo do świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Chcę zdecydowanie zdementować te informacje i uspokoić – w związku ze wzrostem płacy minimalnej nikt nie straci prawa do świadczenia. By nie dopuścić do tego w przyszłości, rozważamy podniesienie kryterium dochodowego w kolejnym roku – wyjaśniła Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy i polityki społecznej.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ogłaszane w formie obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, minimalne wynagrodzenie pobiera 1,5 miliona pracujących Polaków. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD