Zamknij

Zmiany w ZUS. Wyższe stawki dla dojrzałych firm, a niskie dla małych spółek

Piotr Drabik
02.01.2019 11:39
Wyższe składki ZUS od 2019 roku. Mały ZUS dla przedsiębiorców. Wysokość ubezpieczenia społecznego
fot. Mattz90/Shutterstock (ilustracyjne)

Ważna informacja dla przedsiębiorców. Od początku nowego 2019 roku wzrosną stawki ZUS dla dojrzałych firm, czyli działających co najmniej od dwóch lat. Natomiast na niższe, proporcjonalne do przychodów stawki, mogą liczyć małe spółki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczna dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność minimum dwa lata, to rezultat przyjęcia projektu budżetu na 2019 rok.

Rząd ustalił przeciętne wynagrodzenie na 4765 złotych, czyli o 322 zł więcej niż ta stawka wynosiła w roku ubiegłym. Właśnie od 60 proc. tej kwoty liczona jest wysokość składki do ZUS. 

Zobacz także

W sumie w tym roku co najmniej 2-letnie firmy zapłacą 974,65 zł na składki społeczne. Trzeba do tej kwoty dodać również składkę zdrowotną, której dokładną wysokość poznamy w styczniu. Jednak według prognoz przekroczy ona 330 zł.

Oznacza to, że wysokość ZUS dla dojrzałych firm w 2019 roku przekroczy barierę 1300 zł. To po ponad 100 zł więcej, niż w ubiegłym roku.

Niższy ZUS dla małych firm 

Od Nowego Roku wszedł w życie tzw. mały ZUS dla małych firm. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1 200 zł miesięcznie.

Zobacz także

Rozwiązanie to ma przynieść przedsiębiorcom, jak wyliczyło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.
Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Jak zaznacza MPiT, zmiany nie dotyczą przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia od podatku VAT (powyższe uniemożliwia bowiem ZUS-owi pozyskiwanie danych do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek).

Z zaproponowanego rozwiązania zostały wyłączone również osoby korzystające z 24-miesięcznych preferencyjnych składek, ponieważ będzie ono dla nich zawsze mniej korzystne. 

Zobacz także

RadioZET.pl/mambiznes.pl/PAP/PTD