Zamknij

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko 2019. Jak wypełnić?

28.06.2019
Aktualizacja: 30.06.2019 22:38

Od 1 lipca rodzice mogą starać się o wypłatę 500 plus także na pierwsze dziecko. O tym, jak poprawnie wypełnić wniosek, opowiedział w rozmowie z portalem RadioZET.pl Stanisław Szwed — wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od 1 lipca nie będzie ograniczone kryterium dochodowym. To oznacza, że świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie rodzice lub prawni opiekunowie otrzymają na każde dziecko.

Od poniedziałku wnioski będzie można składać drogą elektroniczną. Są na to trzy sposoby: bankowość elektroniczna, Platforma Usług Elektronicznych ZUS oraz system Emp@tia prowadzony przez Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz także

500 plus — wniosek przez platformę Emp@tia

Jak można skorzystać z platformy Emp@tia? „Mamy podpis kwalifikowany albo profil zaufany. Trzeba się po prostu do niego zalogować” – radził w rozmowie z portalem RadioZET.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Po wpisaniu swoich danych do logowania w panelu głównym systemu Emp@tia należy wybrać opcję złożenia wniosku o wypłatę 500 plus. Poza danymi osobowymi należy wskazać urząd gminy lub miasta zgodny z adresem.

– Ważnym elementem jest to, aby wiedzieć, gdzie jest najbliższy punkt składania wniosków – dodał Szwed.

Warto pamiętać, że nie wystarczy podać tylko danych adresowe rodziców i dzieci. „Żeby system mógł dalej zadziałać, trzeba podać numer rachunku bankowego” – tłumaczył wiceminister rodziny.

Cała procedura złożenia wniosku przez platformę Emp@tia zajmuje mniej niż 10 minut. „Można sobie policzyć czas, kiedy na przykład trzeba by było pójść do urzędu, zajechać, stanąć zapewne w jakieś kolejce” – argumentował Stanisław Szwed. 

Zobacz także

500 plus — wniosek przez bankowość elektroniczną

Największe banki w Polsce mają możliwość złożenia wniosku o 500 plus przez ich własny system internetowy.

Nie będzie on weryfikował danych ani prowadził dalszych działań w zakresie obsługi wniosków. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu świadczenia wychowawczego to zadanie gminy, do której wniosek został złożony.

Wystarczy wejść na stronę danego banku i dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze za pomocą bankowości elektronicznej: 

Uwaga! Część banków wyłączyła możliwość wypełniania wniosków przed 1 lipca. Dlatego rodzice, którzy chcą starać się o nowe 500 plus za pomocą bankowości elektronicznej, powinni to zrobić najwcześniej w poniedziałek.

Zobacz także

500 plus — wniosek przez PUE ZUS

Platforma Usług Elektronicznych ZUS, która udostępnia on-line dane zapisane na kontach w ZUS, daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwi złożenie wniosku elektronicznego o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Wniosek elektroniczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba posiadająca profil PUE, po zalogowaniu, może wypełnić i wysłać wniosek.

Informacja na stronie ZUS

500 plus — wniosek papierowy

Jeśli jednak rodzice chcą złożyć wniosek papierowy osobiście w urzędzie, to taka możliwość pojawi się od 1 sierpnia.

– Ten wniosek jest prosty, bo on składa się z tylko czterech stron, ale dwie to są strony pouczeń – podał wiceminister rodziny. 

Jakie znaczenie ma czas złożenia wniosku? Rodzice, którzy zrobią to drogą elektronicznie od poniedziałku, mogą liczyć na wypłatę świadczenia jeszcze w lipcu. Wszystko jest uzależnione od czasu, jaki potrzebują urzędnicy w samorządach na przyjęcie i zaakceptowanie wniosków. 

Wszystko projekcie 500 plus i innych rządowych programach prospołecznych znajdziesz na biznes.radiozet.pl.

RadioZET.pl