Zamknij

Samotny ojciec od dwóch lat nie otrzymuje 500 plus. Urzędnicy zwlekają z rozpatrzeniem wniosku

Piotr Drabik
22.01.2019 10:50
Samotny ojciec od dwóch lat nie otrzymuje 500 plus. Urzędnicy zwlekają z rozpatrzeniem wniosku
fot. Shuttrstok

Od dwóch lat samotny ojciec z Konina (woj. wielkopolskie) nie może otrzymać świadczenia 500 plus dla swojego 15-letniego syna. Sprawą zajmuje się urząd wojewódzki, ponieważ była żona pana Krzysztofa mieszka w Niemczech. Zaległości wynoszą już prawie 10 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy otrzymujesz świadczenie 500 plus?

Liczba głosów:

Jak podała „Interwencja” Polsatu, 49-letni Krzysztof dwa lata temu złożył do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus dla swojego 15-letniego syna Gracjana.

Mężczyzna dwa lata temu rozwiódł się ze swoją żoną, która obecnie mieszka w Niemczech. Dziecko Krzysztofa i Elżbiety zostało w Polsce. - Nie chciałem opuszczać taty, bo jak mam być szczery, on by się całkowicie załamał – podkreślił Gracjan w rozmowie z reporterami „Interwencji”. 

Zobacz także

Urzędnicy wciąż nie rozpatrzyli wniosku

Zastrzeżeń do opieki Krzysztofa nad 15-latkiem nie ma miejscowa pomoc społeczna. Krzysztof pracował jako malarz, ale jego życie zmieniło się po raz kolejny rok temu, kiedy dostał udaru mózgu. Mężczyzna nie ma przyznanej renty, pomimo że nie może pracować. Razem z Gracjanem otrzymują tysiąc złotych zasiłku z MOPS-u.

Wniosek o 500 plus od pana Krzysztofa został przesłany do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Dlaczego? - Jeżeli osoby składają wniosek, a jeden z członków rodziny przebywa poza RP, wówczas cały wniosek z kompletem dokumentów przesyłamy do wojewody – wskazała Małgorzata Rychlińska z MOPR w Koninie, cytowana przez „Interwencję”. 

Mieszkająca w Niemczech Elżbieta, była żona pana Krzysztofa, zapewniała, że przesłała do Polski wszystkie niezbędne dokumenty, aby Gracjan mógł otrzymać pieniądze z rządowego programu 500 plus. Niestety wniosek od dwóch lat nie został rozpatrzony przez urzędników w Poznaniu.

Zobacz także

– Dostaliśmy bardzo dużo wniosków o 500 plus z całego województwa wielkopolskiego. Mamy około 10 tysięcy zaległych wniosków, które musimy rozpatrzyć. Rzeczywiście Niemcy nie są krajem odległym, ale mają trzy miesiące na wysłanie odpowiedzi, a wnioski są realizowane chronologiczne – podkreśliła Aneta Sławińska z Wielopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Zaległości dla pana Krzysztofa wynoszą około 9,6 tys. złotych. 

Co to jest program 500 plus?

W ramach rządowego programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat/PTD