Zamknij

Polacy wybierają tanie wesela. W kopertach nowożeńcy otrzymali nawet 3 mld zł

16.06.2019 09:08
Wesele koszty 2019. Nowożeńcy otrzymali w kopertach nawet 3 mld zł
fot. Kate Kultsevych/Shutterstock (ilustracyjne)

Wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł rocznie. Z kolei w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 mld zł - wynika z danych firm monitorujących rynek ślubny. Ponad 70 proc. organizowanych imprez weselnych mieści się w budżecie do 50 tys. zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podkreślił Robert Pieczyński z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów, rynek weselny w Polsce, którego roczna wartość przekracza 7 mld zł, dzieli się na trzy segmenty kosztowe.

Ile kosztują wesela?

- W pierwszym, najpopularniejszym - 75 procent rynku, budżet nowożeńców na zorganizowanie wesela nie przekracza 50 tysięcy złotych, w drugim segmencie - średniobudżetowym, który stanowi 22 procent rynku, wydatki mieszczą się w przedziale 50 do 150 tysięcy złotych - tłumaczył.

Najdroższych wesel, o kosztach przekraczających 150 tys. zł, jest około 3 proc.

Życzenia ślubne - najpiękniejsze ŻYCZENIA na ślub i oryginalne wierszyki ślubne

W USA czy Japonii średnie wydatki na wyprawienie wesela sięgają około 100 tysięcy dolarów, (czyli ponad 370 tys. zł - przyp. red.)

Robert Pieczyński, Polskie Stowarzyszenie Wedding Plannerów

Wedding plannerka Ewa Wardęga z Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych wskazuje, że w ostatniej dekadzie wydatki związane z organizacją imprezy weselnej wzrosły od 30 do 50 proc.

- Kiedyś mówiło się o przeciętnym weselu na 100 osób za 50 tysięcy złotych, teraz oscylujemy raczej w granicach 80 tysięcy złotych - podała.

Tłumaczyła, że wynika to nie tylko z chęci wydania pieniędzy przez młodych, ale także ze wzrostu cen na rynku

Na wzrost wartości organizowanych przyjęć wskazał również Pieczyński. - Segment niskobudżetowy rośnie rocznie w tempie 10-12 procent, natomiast w segmentach średnio i wysokobudżetowych, co cztery lata wydatki się podwajają - powiedział.

Oprócz kosztów wesela, zmienia się również ich struktura, ale także rodzaj prezentów.

Kilka tysięcy złotych za udział w weselu? Chciała ślubu marzeń

Kiedyś gross wydatków weselnych pochłaniało samo przyjęcie. Dziś wyraźnie rośnie udział oprawy florystycznej i wizualnej, pojawiło się wiele atrakcji, jak np. upominki dla gości czy wypuszczanie motyli. Tego jeszcze kilka lat temu nie było na polskim rynku

Robert Pieczyński, Polskie Stowarzyszenie Wedding Plannerów

Zwrócił uwagę, że taki trend przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i Japonii.

- Z naszą polską hierarchią wartości bliżej nam do południowców z Cypru i Grecji, gdzie tradycją były wesela na 300 osób, niż do Skandynawów i naszych najbliższych sąsiadów z Czech i Słowacji. Oni też zawierają śluby, jednak nie wykosztowują się na wielkie imprezy weselne - zauważył doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

My - jak mówił - lubimy bardziej wystawne życie, droższe samochody i większe wesela, ale płacimy za to pewną cenę. - Te pieniądze mogłyby posłużyć jako oszczędności czy wkład własny do zakupu mieszkania lub inwestycje we własny biznes - dodał.

Koszty ślubu. Ile Polacy wydają na ślub i wesele?

Coraz więcej ślubów

W opinii Mordasewicza, rosnące wydatki weselne Polaków nie są niczym zaskakującym. - Konsumujemy coraz więcej, co doskonale widać w danych makroekonomicznych, gdzie poziom konsumpcji jest stabilnie wysoki i rośnie - skwitował.

Pieczyński z Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów powołując się na wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego przypomniał, że w latach 90-tych XX w. w Polsce zawierano ok. 250 tys. małżeństw rocznie.

W roku 2000 było to ponad 211 tys., w 2010 r. - przeszło 228 tys. Na początku tej dekady nastąpiło tąpnięcie - w roku 2013 liczba ślubów spadła do ok. 180 tys.

- Od czterech lat widać wyraźną zmianę - liczba organizowanych wesel przekroczyła 200 tysięcy, a nawet 210 tysięcy rocznie - powiedział Pieczyński. Dodał, że ok. 3 proc. imprez weselnych organizują w naszym kraju obcokrajowcy i nie uwzględnia tego krajowa statystyka.

Ile dać na ślub 2018: cywilny, bez wesela, z obiadem, kolegi, rodziny?

Koperta zamiast prezentu

Nowożeńcy w prezencie ślubnym coraz częściej dostają pieniądze. Z wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów wynika, że rocznie w kopertach nowożeńcy dostają nawet 2,5-3 mld zł.

Prezenty typu żelazko, toster, pościel lub większe sprzęty domowe są już rzadkością. Ewa Wardęga wskazuje, że wynika to przede wszystkim z przesunięciem granicy wiekowej osób wstępujących w związek małżeński.

Dzisiejsze młode pary w ogromnej większości są już "na swoim", mają urządzone mieszkania lub domy. Nawet jeśli dopiero rozpoczynają wspólne życie, to widzimy mocny trend ku delikatnemu sygnalizowaniu gościom, iż wolą otrzymać w prezencie pieniądze

Ewa Wardęga, Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych

Jej zdaniem dla gości też jest to łatwiejsze rozwiązanie, bo nie muszą zastanawiać się, co kupić i czy prezent na pewno się spodoba.

RadioZET.pl/PAP