Zamknij

Walentynki. Ile Polacy chcą wydać na święto zakochanych? [WIDEO]

Piotr Drabik
11.02.2019 15:39
Walentynki. 14 lutego. Ile Polacy wydadzą na święto zakochanych?
fot. 4 PM production/Shutterstock (ilustracyjne)

Święto zakochanych zamierza obchodzić w tym roku tylko 39 proc. Polaków. Jak wynika z badania „Barometr Providenta”, najpopularniejszymi prezentami dla drugiej połowy będą kwiaty i słodycze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Walentynki, które co roku obchodzone są 14 lutego, już na dobre zadomowiły się w polskim kalendarzu.

Jak pokazało badanie „Barometr Providenta”, Polacy planują przeznaczyć na walentynkowe wydatki średnio 90 zł, przy czym hojniejsi będą mężczyźni. Co ciekawe, Polska dzieli się na bardziej i mniej romantyczne regiony, a w okazywaniu uczuć przodują mieszkańcy Lubuskiego.

Zobacz także

Co Polacy najczęściej kupują na Walentynki?

– W tym roku Walentynki będzie świętować ok. 39 proc. badanych. W tej grupie jedna czwarta przygotuje swojej ukochanej osobie kolację – powiedziała Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska, w rozmowie z Newseria Biznes.

Z kolei 23 proc. badanych wskazało, że kupi słodycze, a około 20 proc. planuje kupić kwiaty. Natomiast 5 proc. postawi na tradycyjną kartkę walentynkową wysyłaną pocztą.

Z badania „Barometr Providenta” wynika, że obchody Walentynek różnią się w zależności od regionu Polski. Na mapie można też wskazać bardziej i mniej romantyczne województwa.

– Najbardziej romantycznymi możemy nazwać mieszkańców województwa lubuskiego – tutaj aż 49 procent deklaruje, że mówi „kocham cię” najbliższym osobom. Na drugim biegunie znajdują się mieszkańcy województwa małopolskiego z 21. procentami – wskazała Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych Provident Polska.

Zobacz także

Ile Polacy wydadzą na Walentynki?

Natomiast mieszkańcy województwa dolnośląskiego chętniej przygotowują tego dnia kolację.

– Z kolei mieszkańcy województw lubuskiego i śląskiego chętniej w tym dniu obdarowują się łakociami. Natomiast jeżeli mieszkamy w województwie zachodniopomorskim, jest większe prawdopodobieństwo, że w ten dzień zostaniemy zaproszeni do kina – powiedziała Karasińska.

Święto zakochanych planuje obchodzić co druga osoba z wyższym wykształceniem i tylko co czwarta z podstawowym lub zawodowym. To także ważna okazja dla młodych. 58 proc. osób w wieku 15–24 lata i 62 proc. w wieku 25–34 lata zamierza 14 lutego powiedzieć bliskiej osobie o swoich uczuciach.

Walentynki chętniej celebrują kobiety – deklaruje tak 42 proc. pań wobec 36 proc. mężczyzn. Obie płci w różny sposób pokazują też swoje przywiązanie do bliskiej osoby.

– Jeśli chodzi o wydatki walentynkowe i finanse, jakie pragniemy przeznaczyć na ten cel, to nasi ankietowani wskazali, że planują wydać około 90 zł. Mężczyźni planują wydać wyższe kwoty, bo około 100 zł, natomiast kobiety wskazują, że będzie to około 80 zł – mówi Karolina Łuczak.

Kto nie będzie świętował Walentynek?

Na pytanie, czy otrzymali kiedyś prezent na Walentynki, 62 proc. wszystkich respondentów „Barometru Providenta” odpowiedziało „tak”. Upominki dostało dużo więcej pań niż panów – materialnymi wyrazami uczuć cieszyło się 70 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn.

Zdecydowana większość, bo 89 proc. osób spośród tych, które zdecydują się obchodzić Walentynki, spędzi czas z partnerką lub partnerem. W tym roku święto zakochanych będzie celebrować aż 61 proc. osób będących w stałych związkach.

– Zapytaliśmy również osoby, które nie będą świętowały Walentynek, jakie są tego powody. Okazuje się, że zdecydowana większość uznaje je za święto osób młodych, jako ideę stworzoną przede wszystkim dla osób poniżej 25. roku życia. Podobna grupa mówi, że miłość celebruje na co dzień i nie jest do tego potrzebne specjalne święto. Około 19 procent twierdzi również, że nie jest to święto polskie, dlatego nie ma ochoty go celebrować – dodała Karolina Łuczak.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria/PTD