Zamknij

Na wakacyjny wyjazd Polacy wydadzą około 3,4 tys. złotych

19.06.2019 09:37
Wakacje 2019. Ile Polacy wydają na wyjazdy? Więcej niż 2017 roku
fot. PIXA/Shuttersrock (ilustracyjne)

Na tegoroczny wakacyjny wypoczynek Polacy wydadzą średnio 3,4 tys. złotych. To o 670 zł więcej niż przed rokiem. Jakikolwiek wyjazd urlopowy planuje 40 proc. – wynika z badań Barometru Providenta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Średnio na wakacje planujemy wydać około 3,4 tysiąca złotych. Zdecydowanie więcej, bo ponad 4 tysiące złotych, planują wydać osoby w wieku 40–59 lat. Natomiast najmniej, bo nie przekraczając 2 tysiące złotych, planują wydać osoby najmłodsze, do 25. roku życia – powiedziała Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji Provident, cytowana przez Newseria Biznes.

Zobacz także

Na wczasy wydajemy więcej

Średnia deklarowana kwota znacząco wzrosła. Jeszcze w 2017 roku było to nieco ponad 2,8 tys. zł, a rok później – ok. 2,7 tys. zł. Wyjazdy wakacyjne to spory wydatek i niemałe obciążenie dla większości budżetów domowych.

Dlatego ponad połowa Polaków (57 proc.) zaczyna na ten cel wcześniej oszczędzać, a tylko co trzecia osoba przyznaje, że pokryje koszty z bieżących dochodów bez konieczności odkładania.

– Jedynie 5 procent będzie się posiłkowało kredytami bądź kartami kredytowymi – podkreśla Karolina Łuczak. 

Wśród wakacyjnych kierunków dominuje polskie morze, które wybiera 37 proc. osób. Zagraniczne wyjazdy wybierze co trzeci Polak. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się góry (15 proc.) oraz agroturystyka i Mazury (po 9 proc.).

Zobacz także

Najpopularniejszym środkiem transportu jest zdecydowanie własny samochód. Wskazuje go ponad 60 proc. badanych. Pozostała grupa, 39 proc. po równo wskazuje na samolot, autobus i inne rozwiązania.

Karolina Łukasz, Provident Polska

Dlaczego Polacy nie jeżdżą na wczasy?

W czerwcowym badaniu mniej więcej co piąty respondent podkreślił, że nie wie jeszcze, czy w tym roku wyjedzie na urlop, a 38 proc. deklarowało, że lato spędzi w domu.

Powodem są przede wszystkim finanse (55 proc.) i problemy zdrowotne (23 proc.). Co piąta osoba, która nigdzie nie wyjeżdża, deklaruje, że najlepiej odpoczywa we własnym domu.

– Bariery finansowe przede wszystkim dotykają seniorów. Jeśli chodzi o osoby młodsze, do 25. roku życia, nie mogą one sobie pozwolić na wakacje ze względu na ograniczone urlopy. Wakacje są też dla nich momentem, kiedy mogą po prostu dorobić na rok akademicki – komentowała Karolina Łuczak.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria Biznes