Zamknij

W tym wieku zarobisz najwięcej pieniędzy. Później już będzie trochę gorzej

27.08.2020
Aktualizacja: 06.12.2020 11:14
Kobieta z pieniędzmi
fot. Shutterstock

Okazuje się, że nasze zarobki nie zależą wyłącznie od naszych umiejętności. Nie bez znaczenia dla nich pozostaje nasz wiek.

Zarobki zawsze są rzeczą niezwykle emocjonującą. Każdy z nas chciałby zarabiać jak najlepiej, czasami jednak nie da się przeskoczyć pewnego pułapu, który już osiągnęliśmy. Bywają sytuacje, gdy pracodawca nie chce dać nam podwyżki, argumentując to niewystarczającym stażem pracy lub doświadczeniem. Kiedy jednak nadchodzi moment, gdy śmiało możemy zawalczyć o jak najlepsze zarobki? Okazuje się, że jest to zależne od naszego wieku.

Zobacz także: Prawo pracy dla każdego pracownika. Znasz je? 

Zarobki są zależne od naszego wieku

Najważniejszymi czynnikami, od których zależy to, ile zarabiamy, są przede wszystkim wiedza, umiejętności, nasze wykształcenie i staż pracy. Im dłużej pracujemy, tym teoretycznie należy nam się wyższa pensja.

Jednak jest jeszcze jeden czynnik, który determinuje nasze zarobki. Mowa o naszym wieku! Portal Papilot.pl dotarł do raportu, z którego jasno wynika, że im jesteśmy młodsi, tym niższą stawkę otrzymujemy.

To wszystko nie oznacza jednak, że jak jesteśmy dużo starsi, to możemy liczyć na najlepsze zarobki. Jest pewna granica, po której nasza pensja znów może zacząć spadać. Zaskoczeni? Zobaczcie, w jakim wieku zarabia się najlepiej.

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice? 

W takim wieku zarobisz najwięcej pieniędzy

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń znajdziemy ranking zarobków oparty na medianie. Dzięki temu możemy przyjąć, że bierzemy pod uwagę średnią pensję.

Z badania jasno wynika, że najwięcej zarabiamy mniej więcej w połowie swojej drogi zawodowej. Przeanalizowano zarobki z roku 2013 i oto dane, które otrzymujemy.

W wieku 18-25 pensja wynosiła wówczas 2,8 tys. zł brutto. Pracownicy między 26 a 30 rokiem życia zarabiali wówczas ok. 3,8 tys. zł brutto. Z kolei ludzie w wieku 31-35 lat otrzymywali już 4,8 tys. zł brutto.

Najwięcej jednak zarabiali pracownicy po 35 roku życia! Ludzie w wieku 36-40 lat zarabiali w 2013 rok średnio 5 tys. zł brutto. Z kolei mniej więcej po 40-45 roku życia stawka ta znacznie spada.

A wy jesteście zadowoleni ze swoich finansów?

Zobacz także: Kiedy należy ubiegać się o ekwiwalent za urlop? Sprawdź, jaka kwota ci przysługuje