Zamknij

Ukraińskie rodziny otrzymują świadczenie 500 plus

Piotr Drabik
28.01.2019 10:44
Ukraińcy otrzymują 500 plus. Pieniądze wydawane są na prawie 5 tys. rodzin
fot. BOKEH STOCK/Shutterstock (ilustracyjne)

Pieniądze z rządowego programu Rodzina 500 plus były wypłacane na prawie 4,5 tys. dzieci z obywatelstwem ukraińskim. Miesięcznie kosztuje to budżet państwa ponad 2,2 miliona złotych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

 

500 plus jest dostępne przede wszystkim dla polskich rodzin. Jak podała „Rzeczpospolita”, mogą je otrzymywać również cudzoziemcy – przede wszystkim z krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale także państw, z którymi polskie władze podpisały umowy o zabezpieczeniu społecznym.

Takie porozumienie Polska ma podpisane z ośmioma krajami spoza UE – między innymi USA, Kanadą, Mołdawią, Koreą Południową i Ukrainą. Właśnie z tego powodu z 500 plus mogą skorzystać nasi wschodni sąsiedzi.

Zobacz także

Gazeta przytoczyła dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ubiegłym roku wypłacano świadczenie 500 plus na 4562 dzieci z ukraińskim obywatelstwem. Miesięcznie z budżetu państwa wydawane jest na ten cel ponad 2,2 miliona złotych. Kryteria są bardzo proste – legalne zatrudnienie w Polsce oraz dzieci mieszkające razem z rodzicami w naszym kraju.

Okazuje się, że z podobnego wsparcia nie mogą skorzystać białoruskie rodziny mieszkające w Polsce. Powodem jest brak porozumienia o zabezpieczeniu społecznym pomiędzy władzami w Warszawie i Mińsku. 

Według ostatnich statystyk legalne pracuje oraz płaci podatki w Polsce około 440 tys. Ukraińców. Poza świadczeniem 500 plus przysługuje im również emerytura oraz renty. Znacznie więcej może być zatrudnionych „na czarno”.

Zobacz także

Co to jest 500 plus?

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

W najbliższych miesiącach o co najmniej 100 złotych ma zostać podniesione kryterium dochodowe na 500 plus.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/PTD