Zamknij

Uciekł przed spłatą kredytu studenckiego do indyjskiej dżungli

Piotr Drabik
28.05.2019 17:11
USA. Absolwenci uczelni wyższych uciekają przed spłatą kredytów studenckich
fot. CNBC.com (screen)

Absolwenci amerykańskich uczelni uciekają z USA przed spłatą kredytów studenckich. Wśród nich znalazł się Chad Haag, który przed windykatorami skrył się aż w indyjskiej dżungli.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała telewizja CNBC, zadłużenie studentów w USA potroiło się w ciągu ostatniej dekady. Przewiduje się, że do 2022 roku wzrośnie do 2 bilionów dolarów.

Przeciętny absolwent uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych, gdzie nauczanie akademickie jest w pełni prywatne, wynosi 30 tys. dolarów. 

Zamiast dążyć do spłaty zadłużenia, część Amerykanów ucieka z kraju przed windykatorami. Jednym z nich jest Chad Haag, który przed widmem spłaty kredytu studenckiego skrył się aż w indyjskiej dżungli. - Zostawiłem Amerykę za sobą - powiedział mężczyzna w rozmowie z CNBC.

Zobacz także

Z rodzinnego Kolorado przeniósł się do wioski Uchakkada w stanie Kerala na południu Indii. Żyje tam za 50 dolarów miesięcznie. Chad ma do spłaty 20 tys. dolarów i uważa, że dzięki odległości ponad 14 tysięcy kilometrów jego długi straciły na znaczeniu.

- To trochę jakby spadło drzewo w lesie i nikt tego nie słyszy - podkreślił Amerykanin. 

- Jeśli nie zarabiasz na życie, to dług 20 tysięcy dolarów jest dla ciebie katastrofalny - dodał. Chad swoją pierwszą pracą od czasu ukończenia studiów na Uniwersytecie Północnego Kolorado podjął jako magazynier w fabryce.

Nie mógł za to utrzymać się i spłacać kredytu jednocześnie. Po kilku latach pojawiła się na horyzoncie nadzieja, kiedy zaczął pracę jako kurier z próbkami medycznymi. Jednak pensja 1700 dolarów była dla niego niewystarczająca. 

Rosnące koszty życia w rodzinnym Kolorado sprawiły, że postanowił rozpocząć nowe życie w Indiach. W ubiegłym roku ożenił się z wykładowczynią na miejscowym uniwersytecie i otrzymał w Indiach 5-letnią wizę małżeńską.

Mam wyższy standard życia w kraju Trzeciego Świata niż w Ameryce z powodu moich pożyczek studenckich - wyjaśnił Chad.

Zobacz także

Eksperci wskazują, że ucieczka z USA przed spłatą studenckiego kredytu jest mocno ryzykowna. Jeśli taka osoba musi lub chce wrócić do Stanów Zjednoczonych, musi liczyć się z naliczeniem karnych odsetek, na przykład naliczanych za opóźnienia w opłatach

Pomimo że Departament Edukacji USA zazwyczaj nie może zająć czyjegoś wynagrodzenia, jeśli pracuje dla firmy poza Stanami Zjednoczonymi, ale w przypadku ponownego zatrudnienia zza oceanem może pobierać do 15 procent ze świadczenia na ubezpieczenie społeczne.

- Pożyczki nie znikają, gdy staniesz się emigrantem - podkreślił Mark Kantrowitz, ekspert ds. pożyczek studenckich, cytowany przez CNBC. Ponadto windykatorzy śledzą media społecznościowe, gdzie dłużnicy czasami chwalą się swoim nowym życiem po wyjeździe z USA.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNBC/PTD