Zamknij

Renciści również otrzymają „trzynastkę”. Ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

Piotr Drabik
28.02.2019 10:06
Trzynastka dla rencistów. W maju zostanie wypłacone dodatkowe świadczenie. Emerytury
fot. im_coco/Shutterstock (ilustracyjne)

Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego potwierdzili, że trzynaste świadczenie otrzymają również renciści. Uprawnionych do dodatkowych pieniędzy będzie dodatkowy milion osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynasta emerytura to jedna z pięciu zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej konwencji partii rządzącej. 

To, że dodatkowe pieniądze otrzymają również renciści, zapowiedziała w środę wicepremier Beata Szydło.

Zobacz także

– Tak, to jest świadczenie, które będzie wypłacone i dla emerytów, i dla rencistów – powiedziała wicepremier, pytana, czy to dodatkowe świadczenie, tzw. trzynastkę, otrzymają zarówno emeryci, jak i renciści.

Informację potwierdził w rozmowie z „Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. „Mało prawdopodobne, aby renciści nie otrzymali świadczenia” – zapewnił. 

Według gazety renciści mogą liczyć w maju na 935 złotych tzw. trzynastki. Świadczeniem ma być objęte dodatkowo milion osób. W sumie trzynaste świadczenie ma otrzymać około 10 mln Polaków.

Ekonomiści krytycznie o trzynastej emeryturze

„Piątka” Kaczyńskiego

Podczas sobotniej konwencji PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę „trzynastki” dla emerytów w wysokości najniższej emerytury – 1100 zł.

Ponadto PiS chce znieść podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Super Express/PTD