Zamknij

Strajk nauczycieli. Ile zarabiają pedagodzy w krajach unijnych?

Piotr Drabik
25.03.2019 12:13
Strajk nauczycieli 2019. Zarobki pedagogów w unijnych krajach. Od kiedy. Zasady
fot. Madhourse/Shutterstock (ilustracyjne)

Nauczyciele w całej Polsce zapowiadają strajk i domagają się podwyżek. Jak pokazują dane instytucji międzynarodowych, ich dotychczasowe zarobki są daleko w tyle za ich kolegami z innych europejskich krajów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli może rozpocząć się 8 kwietnia. W poniedziałek zakończy się trwające od 5 marca referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. 

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział m.in. wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska, a także przedstawiciel resortu finansów.

Zobacz także

Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach Unii?

Jak podał polski serwis „Deutsche Welle”, według ostatnich danych Komisji Europejskiej unijna roczna średnia pensja dla rozpoczynających karierę w szkolnictwie dla nauczyciela w przedszkolu wynosi 24 351 euro (ponad 104 tys. zł), w szkole podstawowej – 26 021 euro (ponad 111 tys. zł), a w szkole średniej – 27 301 euro (ponad 117 tys. zł).

Jednak do tych liczb trzeba podchodzić ostrożnie, ponieważ średnią unijną zawyżają najbogatsze państwa europejskie.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za 2016 rok, najwięcej w szczytowym momencie kariery mogą zarobić nauczyciele szkoły średniej z Luksemburga – 115 179 euro (ponad 493 tys. zł). Mniej niż połowę z tego otrzymują pedagodzy w Niemczech – dokładnie 65 431 euro (ponad 280 tys. zł). Z kolei nauczyciele w Grecji mogą średnio liczyć na 31 070 (ponad 133 tys. zł).  

Zobacz także

Dla porównania – pedagodzy z Polski u szczytu kariery otrzymują średnio 20 646 euro (ponad 88 tys. złotych). To mniej niż w Rumunii (20 771 euro, w przeliczeniu ponad 89 tys. zł) i Węgrzech (21 987 euro, w przeliczeniu ponad 94 tys. zł), ale więcej niż na Litwie (16 339 euro, w przeliczeniu ponad 70 tys. zł).

W sezonie 2016/2017 w większości krajów europejskich wzrosły pensje nauczycieli, ale na przykład w Bośni i Hercegowinie spadły. 

Jeszcze większe dysproporcje pokazuje raport KE z 2018 roku. Nauczyciel w Polsce na początku pracy w podstawówce może liczyć na 12 091 euro – o połowę mniej od średniej unijnej (24 404 euro) i aż 80 proc. mniej niż pensja w Luksemburgu (58 756 euro). 

Jednak w przypadku przeznaczania środków na edukację z budżetu Polska przewyższa unijną średnią. Według danych Eurostatu za 2017 rok średnio 28 krajów Unii Europejskiej wydawało 4,6 proc. PKB na szkolnictwo – dla porównania Polska 4,9 proc.

Zobacz także

Strajk nauczycieli

W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Podczas konferencji przed spotkaniem Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP, przedstawił wstępne wyniki referendów, jakie były przeprowadzane w szkołach, które weszły w spór zbiorowy.

– Potwierdza się informacja, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół, przedszkoli, placówek edukacyjnych – powiedział Broniarz.

– Za strajkiem, w tych placówkach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – poinformował. Zaznaczył, że nie są to ostateczne dane.

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się natomiast wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Deutsche Welle/PTD