Zamknij

Strajk nauczycieli. Przez protest pedagodzy tracą nawet 165 zł dziennie

Piotr Drabik
23.04.2019 10:03
Strajk nauczycieli 2019. Ile pedagodzy tracą dziennie przez protest? Do kiedy
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Nawet 165 złotych dziennie tracą nauczyciele, którzy od ponad dwóch tygodni biorą udział w strajku. Część samorządów zapowiedziała wypłatę pieniędzy protestującym pedagogom, na co nie pozwalają obowiązujące przepisy. Tymczasem regionalne izby obrachunkowe (RIO) zapowiedziały kontrole finansowe w szkołach publicznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli, który bezterminowo trwa od 8 kwietnia, wywołuje nie tylko sporo emocji wśród Polaków, ale i realne straty finansowe. 

Ile nauczyciele tracą na strajku?

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, trwający protest w swoich portfelach szczególnie odczuwają sami nauczyciele. Na przykład dyplomowany pedagog, który otrzymuje ponad 3,5 tys. zł brutto wynagrodzenia podstawowego, za każdy dzień strajku traci 165 zł.

Z kolei nauczyciel mianowany, którego pensja podstawowa wynosi ponad 2,9 tys. zł brutto, traci przez protest 140 zł dziennie, nauczyciel kontraktowy z ponad 2,6 tys. zł brutto wynagrodzenia – 124 zł, a nauczyciel stażysta z ponad 2,5 tys. zł brutto – ponad 120 zł.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracownik podczas strajku nie ma prawa do wynagrodzenia, ale zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy.

Mimo to część samorządów – np. Warszawa, Wrocław i Łódź – zapowiedziała wypłatę pieniędzy protestującym nauczycielom, między innymi ze specjalnych funduszy. Zdaniem „Wyborczej” regionalne izby obrachunkowe, które sprawdzają legalność wydatków władz lokalnych, już zapowiedziały kontrole.

– Nie mamy możliwości i nie płacimy za strajk. Ale nie mamy obowiązku obniżania budżetu, który na oświatę przeznaczyliśmy [...] Prezydent (stolicy – przyp. red.) Rafał Trzaskowski zdecydował, że tegoroczne środki zaplanowane w budżetach poszczególnych placówek oświatowych, zarówno dla kadry pedagogicznej, jak i niepedagogicznej, w tych budżetach zostaną – wskazała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, cytowana przez „Wyborczą”. 

Zobacz także

Będą kontrole finansowe w szkołach

O planowanych kontrolach poinformował Ryszard Paweł Krawczyk, prezes RIO w Łodzi.

– Nasze narzędzia sprowadzają się do uprawnień kontrolnych oraz do analizy sprawozdań, jakie w tym zakresie zostaną nam przedstawione. Niewątpliwie będziemy się przypatrywać pewnej praktyce, jaka nastąpi po, mam nadzieję, szybkim zakończeniu strajku – komentował Krawczyk dla Radia Łódź. 

To od dyrektorów szkół będzie zależeć, jak zostaną wydane środki z subwencji oświatowej przekazane przez samorządy. Izby obrachunkowe ostrzegają, że wszelkie wypłaty stanowiące rekompensatę za strajk zostaną zakwalifikowane jako złamanie dyscypliny finansów publicznych. 

Co grozi za jej złamanie? RIO może ograniczyć się do upomnienia i nagany, ale również nałożyć karę od 0,25 do trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia. W grę wchodzi czasowy (od roku do pięciu lat) zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Taki zakaz wykluczyłby dyrektorów szkół z pracy w oświacie.

Zobacz także

Strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Wszyscy domagają się 30 proc. podwyżki dla nauczycieli w tym roku. Z kolei rząd proponuje połowę tego.

We wtorek przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) o godz. 11 rozpocznie się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. Po niej Prezydium ZG ZNP zadecyduje, co dalej ze strajkiem w oświacie.

Także we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, na wniosek organizacji pracodawców, ma się rozpocząć spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu – poinformowała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD