Zamknij

Strajk nauczycieli. Do piątku można składać wnioski o specjalne zasiłki

Piotr Drabik
08.05.2019 16:41
Strajk nauczycieli 2019. Do 10 maja można składać wnioski o zasiłek z funduszu strajkowego
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Około 16 tys. nauczycieli, którzy wzięli udział w kwietniowym proteście, będzie mogło otrzymać zapomogę z funduszu strajkowego. Na jego koncie zebrano ponad 8 mln zł. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli, który trwał od 8 do 27 kwietnia, został zorganizowany przez największe centrale związkowe, w tym Związek Nauczycielstwa Polskiego. To z jego inicjatywy powołano do życia specjalny fundusz strajkowy dla wsparcia finansowego protestujących pedagogów.

Powodem był fakt, że nauczyciele nie nie mogą otrzymać wynagrodzenia za dni, w których brali udział w legalnym strajku.

Cześć samorządów zapowiedziała, że nie zmniejszy dotacji celowych dla dyrektorów szkół, ale nadal nie jest pewne w jakiej formie i czy w ogóle strajkujący nauczyciele dostaną swoje pełne pensje za kwiecień.

Zobacz także

Kto otrzyma pieniądze z funduszu strajkowego?

Strajkujący nauczyciele otrzymali o wiele niższe pensje, niż w poprzednich miesiącach. "Po strajku dostałem wynagrodzenie w kwocie 181 zł na konto. Jestem nauczycielem mianowanym na etacie. Moja żona – też nauczycielka - dostała 1000 zł. Prosimy o pomoc" - napisał jeden z pedagogów.

Jak podał portal Prawo.pl, na koncie funduszu strajkowego zebrano już ponad 8 mln zł. Zgodnie z zasadami, protestujący nauczyciele mogą starać się o jednorazową zapomogę w wysokości 500 zł. 

Kto będzie mógł starać się o te pieniądze? Przede wszystkim nauczyciele, którzy przystępujący do strajku nie należeli do żadnego związku zawodowego i protestowały przez co minimum dziewięć dni. Inne warunki to nie otrzymanie pensji za czas strajku oraz trudna sytuacja materialna tym faktem spowodowana. 

Wnioski o przyznanie zasiłku można składać do 10 maja.

Zobacz także

Czy nauczyciele dostaną pensje za strajk?

Fundusz jest koordynowany przez społeczny komitet „Wspieram Nauczycieli”. Jak podał ZNP, w jego skład weszli laureat nagrody Nike 2018 Marcin Wicha, popularny badacz języka prof. Jerzy Bralczyk, a także współtwórczyni ruchu szkół społecznych Krystyna Starczewska.

Z kolei nadal nie wiadomo jak w samorządach będą wyglądały ewentualne wypłaty dla strajkujących nauczycieli.

- Na najbliższej sesji rady miasta złożymy projekt uchwały, zgodnie z którym dyrektorzy szkół będą mogli wypłacać nauczycielom wyższe dodatki motywacyjne. Pozwoli to zapłacić im za czas strajku - poinformowała Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego Urzędu Miasta stołecznego Warszawy, cytowana przez Prawo.pl.

Z kolei według analizy Fundacji im. Stefana Batorego istnieje ścieżka wypłaty pensji nauczycielom biorącym udział w strajku. Ich zdaniem wystarczy zawarcie porozumienia postrajkowe na zakończenie trwających sporów z dyrektorami placówek.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl/PTD