Zamknij

Sposób na większą emeryturę. Obalamy najpopularniejsze mity

Sposób na większą emeryturę. Obalamy najpopularniejsze mity
fot. Shutterstock

Nie masz jeszcze siwych włosów i myślisz, że temat emerytury cię nie dotyczy? Czas obalić te i inne mity związane z oszczędzaniem na „jesień życia”.

Sposób na większą emeryturę. Obalamy najpopularniejsze mity

Duża część pracowników zaczyna swoją karierę zawodową w przekonaniu, że wystarczą im tylko składki odkładane na ZUS. Na tym ich plany dotyczące oszczędzania na przyszłość się kończą. Tymczasem nie brakuje różnych i - co najważniejsze z punktu widzenia pracownika – mogących przynieść korzyść sposobów na odkładanie środków na emeryturę.

Indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) pozwalają na gromadzenie i inwestowanie oszczędności, które będą mogły stanowić ważny dodatek do podstawowej emerytury wypłacanej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Warto pamiętać, że świadczenie z ZUS-u będzie wynosić zaledwie 40-proc. twojej obecnej pensji. Przy rosnących kosztach utrzymania i wzroście cen w sklepach może to nie wystarczyć na spokojną „jesień życia”.

Maklerskie IKZE w mBanku  pozwala na inwestowanie swoich oszczędności w akcje, obligacje, fundusze ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i na najważniejszych giełdach zagranicznych. Swoje pieniądze można śledzić z poziomu serwisu transakcyjnego mBanku i aplikacji mobilnej. Specjaliści mBanku oferują również bezpłatne analizy i rekomendacje, dostęp do serwisu informacyjnego i notowań giełdowych.

Zestawiliśmy najważniejsze mity dotyczące inwestowania w IKE i IKZE, które najczęściej pojawiają się w temacie oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Mam za mało pieniędzy, żeby zacząć odkładać na emeryturę

Nie trzeba być bogatym, aby zacząć odkładać na emeryturę. Najważniejsza jest systematyczność. Na rachunki IKE i IKZE można wpłacać nawet niewielkie kwoty – jak często i kiedy chcesz. Nie ma minimalnego limitu wpłat. Trzeba za to pamiętać, że w 2020 roku górna granica wpłaty na konta IKE to 15 681 zł i IKZE to 6 272,40 zł. W przeliczeniu, dla konta IKZE to daje tylko ponad 500 zł miesięcznie.

Jeszcze czas na myślenie o emeryturze

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać na kontach IKE i IKZE, tym większy kapitał uda Ci się zgromadzić do emerytury. Warto inwestować w długim horyzoncie, bo to może być naprawdę korzystne. Regularne wpłaty, np. 500 zł miesięcznie pozwolą w perspektywie 40 lat odłożyć 240 tys. zł. Zainwestowanie tych pieniędzy daje szansę na wypracowanie dużo wyższego kapitału. 

Oszczędzam inaczej, więc nie potrzebuję IKE czy IKZE

Oprócz samej możliwości odkładania na emeryturę IKE i IKZE daje wymierne korzyści podatkowe. Przede wszystkim inwestujesz bez podatku od zysków kapitałowych (czyli tak zwanego" podatku Belki"), który wynosi 19 procent. Nie zapłacisz tego podatku wcale, jeśli pieniądze z IKE wypłacisz dopiero po osiągnięciu 60. roku życia. W przypadku IKZE zapłacisz 10 procent podatku od zgromadzonych środków, jeżeli wypłacisz je po 65. roku życia. Dodatkowo, przelew na IKZE możesz odliczyć od podstawy opodatkowania za dany rok. To oznacza, że podatek dochodowy za rok 2020 może być nawet o 2 007 zł niższy (dla stawki podatku 32 procent i wpłacie 6 272,40 zł w skali roku).

Pieniądze będą zamrożone do 60. roku życia

Środki zgromadzone na IKE i IKZE to Twoje pieniądze, z których możesz w pełni korzystać i które możesz wypłacić w dowolnym momencie. Warto jedynie pamiętać, że jeśli zrobisz to przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zapłacisz podatek od osiągniętego zysku.

Nie wiadomo, co stanie się z tymi pieniędzmi do mojej emerytury

Środki z IKE i IKZE to Twoje pieniądze, które będziesz mieć niezależnie od ZUS, OFE czy PPK. Możesz nimi dowolnie dysponować i podlegają dziedziczeniu przez Twoich spadkobierców.

Podsumowując – przy minimalnych wpłatach i darmowym prowadzeniu konta, można odłożyć środki na emeryturę. Z kolei wpłacane środki podlegają odpisowi przy rozliczeniu podatkowym. Maklerskie IKZE w mBanku to Twoja inwestycja w przyszłość.