Zamknij

Składki od wszystkich umów cywilnoprawnych? "Prace przyspieszają, efekty niebawem"

Piotr Drabik
21.05.2019 08:47
Składki ZUS od wszystkich umów o dzieło i zlecenie. Rząd PiS przyspiesza prace
fot. Bartosz KRUPA/East News (ilustracyjne)

Nawet 3 mld zł więcej może wpłynąć do budżetu państwa dzięki pełnemu oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Według portalu Money.pl przyspieszyły prace nad zmianami w prawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej składki od tzw. umów śmieciowych. Obecnie tylko część umów o zlecenie jest obciążona odprowadzaniem składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Z kolei umowy o dzieło w ogóle nie są obciążone takimi opłatami.

Według portalu Money.pl, rząd PiS planuje uchwalić nowe przepisy jeszcze w trwającej kadencji Sejmu tak, aby weszły w życie z początkiem stycznia przyszłego roku. Pierwsze zmiany mają dotyczyć umów o zlecenie. Za wprowadzenie zmian ma odpowiadać Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz także

Dlaczego rząd chce oskładkować umowy śmieciowe?

- Zmiana będzie pewnie bolesna dla tych, którzy zaczną płacić składki. Dziś stracą, w przyszłości zyskają świadczenia emerytalne (...) Jednocześnie od dawna mamy problem z falą kombinujących przedsiębiorców. Wciskają ludziom umowy zlecenia, by płacić tylko część składek. Kontrole ZUS to za mało (...) Temat nie wywołuje większych kontrowersji, więc prace przyśpieszą. Efekty niebawem - powiedział informator z kręgów rządowych, cytowany przez Money.pl.

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, osoby zarabiające na umowach cywilnoprawnych otrzymają mniejsze pensje co miesiąc, ale za to w przyszłości otrzymają prawo do wypłaty świadczenia emerytalnego z ZUS. 

Ile państwo otrzyma więcej przez oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie? Według Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, który przyjął rząd w ubiegłym miesiącu, w przyszłym roku z tytułu "ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe" rząd ma otrzymać 3,1 mld zł.

Zobacz także

Obecnie w przypadku umów o dzieło odprowadzany jest tylko podatek dochodowy, a nie składka na ubezpieczenie społeczna. Ta jest dobrowolna. Inaczej sprawa ma się w przypadku umów o zlecenie.

Jak przypomniał Money.pl, w przypadku kilku umów o zlecenie "składki są płatne tylko do osiągnięcia kwoty minimalnej z umów". Powyżej tej kwoty ubezpieczenie ZUS nie jest już obowiązkowe, ale może być dobrowolne. Z kolei jeśli pierwsza umowa o zlecenie będzie poniżej minimalnej pensji, to drugą trzeba również objąć składkami.

Inna sytuacja jest z umową o zlecenia podpisana przez firmę z własnym pracownikiem na etacie - jest ona objęta składkami społecznymi i składką zdrowotną (nawet po przekroczeniu progu minimalnego przez umowę o pracę).

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PTD