Zamknij

GUS: Milion emerytów dorabia do swojej emerytury

Piotr Drabik
15.01.2019 17:46
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, milion emerytów dorabia do swojego świadczenia. Wzrosła również liczba osób, które weszły w wiek emerytalny.
fot. Daniel Myjones/Shutterstock (ilustracyjne)

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, milion emerytów dorabia do swojego świadczenia. Wzrosła również liczba osób, które weszły w wiek emerytalny.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emeryci zamiast myśleć o odpoczynku po latach pracy, szukają okazji do zdobycia dodatkowych pieniędzy - wynika z danych GUS, na które powołał się "Super Express". Dorabia aż milion osób pobierających emerytalne świadczenie.

Dodatkowo o 100 tys. wzrosła liczba osób, która przekroczyła 65. rok życia wśród mężczyzn i 60. rok życia w przypadku kobiet.

Zobacz także

Przeciętna emerytura dla kobiet wynosi 1642 zł brutto (niewiele ponad 1200 złotych na rękę) oraz 2782 zł dla mężczyzn (2380 zł netto). Świadczenia nie są wysokie, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się obniżyć próg emerytalny (do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), podwyższony za czasów koalicji PO-PSL.

- Po reformie zaoferowano, zwłaszcza kobietom bardzo niskie emerytury. Ludzie je wzięli, ale ocenili, że nie da się z nich wyżyć i muszą dorabiać. Całe szczęście, emerytom sprzyja rynek pracy. Spadło bezrobocie, więc starsi pracownicy są cenieni. Wystarczy popatrzeć, kto pracuje w supermarketach na kasie. Wiele z tych osób jest w wieku, który wskazuje, że są już na emeryturze - podkreślił Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ, cytowany przez "SE". 

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PTD